Društvo
КиМ: Број обољелих од карцинома се увећао за 200 одсто
ПРИШТИНА - Стопа обољелих од малигних обољења на Косову и Метохији у посљедњој деценији увећана је за 200 одсто, подаци су невладине организације "Милосрдни анђео" из Косовске Митровице.
Само у току прошле године на простору ове српске покрајине регистровано је 135 нових случајева различитих облика карцинома, а међу обољелима све чешће се појављују дјеца, али и лица старости од 40 до 50 година.
Најугроженије подручје је област Проклетија, гдје је током НАТО бомбардовања 1999. године бачен велики број бомби са осиромашеним уранијумом које су, тврде у "Милосрдном анђелу", директан узрочник појаве различитих врста карцинома.
Предсједник "Милосрдног анђела" доктор Небојша Србљак изјавио је да су пацијенти онколошких одјељења све чешће дјеца, али и људи старости од 40-50 година, преноси КиМ радио.
"Ово су подаци о људима који имају осигурање Србије и који у Митровицу долазе као у референтну установу. Малигна обољења почела су да се јављају код лица старости од 40-50 година. Има и деце и пораст малигних обољења код њих је велик. То су обично обољења хематопоезног система, повећан је број урођених мана и малформација, као и спонтаних абортуса", рекао је Србљак.
Он је истакао да у митровачкој болници не постоје услови за лијечење дјеце, тако да њихово лијечење преузимају здравствене институције у Београду.
"Хемиотерапија која се прима у дечијем узрасту је врло специфична тако да се обично та деца лече на онколошком одељењу у Тиршовој или Институту за мајку и дете у Београду. Одрасли пацијенти се лече хемиотерапијом. Нема радио терапије односно терапије зрачења. Отварање Центра за онкологију у Косовској Митровици где ће људима моћи да се пруже адекватне терапијске методе Влади Србије мора бити један од приоритета", истакао је Србљак.
Према истраживањима невладине организације "Милосрдни анђео", појава малигних обољења на Космету је попримила епидемиолошке размјере. Поуздано се зна да је 1999. године на територију некадашње СР Југославије бачено 30.000 зрна осиромашеног уранијума, а неки подаци говоре да је ријеч о 10 тона ове радиоактивне супстанце.
(СРНА)