Svijet
ИАЕА: Чувамо повјерљиве податке о Ирану
БЕЧ – Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) потврдила је у Бечу да штити повјерљивост података које прикупи током својих инспекција.
Тако је посредно одбачена оптужба Ирана да би ИАЕА, специјализована агенција Уједињених нација могла да повјерљиве информације о нуклеарним постројењима у Исламској републици прослиједи Сједињеним Америчким Државама.
Почетком седмице је ирански предсједник Махмуд Ахмадинеџад напоменуо да би ИАЕА, уколико би се Техеран сложио да тој агенцији да већа овлашћења за инспекције, могла да податке о нуклеарном програму Исламске Републичке прослиједи Вашингтону, подсјетио је Ројтерс.
Портпарол ИАЕА Грег Веб није коментарисао примједбу предсједника Ахмадинеџада јуче у емисији државне телевизије
Портпарол Веб је, међутим електронском поштом послао Ројтерсу саопштење у коме каже да ИАЕА „веома води рачуна да сачува повјерљиве информације које сакупи током својих безбједоносних активности”.
ИАЕА жели да Техеран примјени тзв. Додатни протокол који би агенцији омогућио несметане и ненајављене инспекције и оних постројења која се не налазе на званичном списку нуклеарних постројења Ирана, како би евентуално била откривена недозвољена нуклеарна активност.
Ахмадинеџад је то одбио оцјењујући да би прихватање Додатног протокола било као да се „цјелокупне нуклеарне активности Ирана стављају под надзор ИАЕА која би могла да податке о нама пренесе Америци”.
У ''међународној заједници'' постоји сумња да Иран покушава да изгради, нуклеарно оружје под изговором да је у питању цивилни нуклеарни програм.
Званични Техеран то негира.
Савјет безбједности УН је до сада усвојио неколико резолуција уводећи санкције Ирану, захтијевајући од Техерана да престане с обогаћивањем уранијума што се може искористити за производњу нуклеарне бомбе.
Иран и група шест свјетских сила - САД, Велика Британија, Француска, Русија, Народна Република Кина и Њемачка - потврдили су у октобру спремност за наставак разговора прекинутих у октобру 2009, пошто је Техеран одбио понуду за размјену нуклеарног горива.