Društvo

ЕРС очекује позитиван исход арбитраже са ЧЕЗ

ТРБИЊЕ - Електропривреда Републике Српске очекује позитиван исход арбитраже у поступку који се води у Бечу по тужби Чешке електропривреде против ове компаније, јер све чињенице иду томе у прилог, рекао је Срни Ненад Радовић, извршни директор за правне послове у овом предузећу.


"ЕРС вјерује у интегритет и објективност арбитара који су то до сада потврдили вођењем овог поступка", навео је Радовић и додао да максималистички постављен арбитражни захтјев ЧЕЗ-а за одштету од око 59 милиона евра, без образложења те штете, указује да је нереалан и претенциозан.


Радовић тврди да ЕРС до сада још није добила ни један доказ од ЧЕЗ-а који би потврдио одштетни захтјев, те додао да се, због начина вођења овог поступка и компликоване процедуре, коначна арбитражна одлука може очекивати тек у 2012. години.

Електропривреда РС је са ЧЕЗ-ом у децембру 2006. године потписала уговор о обнови Рудника и ТЕ "Гацко" и изградњу новог блока електране од 660 мегавата, да би у мају 2007. године утврђен споразум о провођењу, који је дефинисао све потребне кораке и рокове за изградњу нове електране.

ЧЕЗ је у мају прошле године одлучио да се повуче из пројекта и затражио одштету од 59 милиона евра, оптужујући РС да сноси кривицу за пропаст посла.

Радовић је појаснио да ЕРС сматра арбитражни захтјев ЧЕЗ-а неоснованим. Он каже да се не може инсистирати на извршењу обавеза из Споразума о провођењу ако је Студија изводљивости, коју су урадили консултанти ангажовани од ЧЕЗ-а, показала да је пројекат економски неисплатив и пред ЕРС ставила неке услове који би пројекат учинили економски оправданим, али са свим ризицима углавном на страни компаније из Српске.

"ЕРС је предлагала да се ризици Пројекта дијеле равномјерно између партнера и да на тим основама тражимо заједничко рјешење, а и поред осталог кроз алтернативно рјешење, као што је докапитализација рудника и Термоелектране Гацка али без икаквих условљавања или као гринсфилд инвестиција", додао је Радовић.

Он истиче да ни ЧЕЗ није извршио своје обавезе из Споразума, јер није унио новчани улог у заједничко предузеће НЕРС ДОО Гацко од око 220 милиона евра, а с друге стране ни ЕРС није унио активу РиТ Гацка у НЕРС због познате тужбе мањинских акционара, па се не смије заборавити да је Студија изводљивости спорна и да није усвојена од ЕРС.

"ЕРС и даље сматра да је боље чинити напоре да до реализације пројекта дође него трошити вријеме и енергију на бесмислена парничења", каже Радовић и наглашава да је Електропривреда и даље отворена за сарадњу на партнерским и равноправним основама.

Радовић је појаснио да се поступак у Бечу не води пред судом већ пред Арбитражним вијећем од три арбитра који су изабрани од страна у поступку по правилима међународне трговинске коморе из Париза.

"Сада се расправљају само процесна питања, док ће се о меритуму спора рјешавати тек следеће године", рекао је Радовић и поновио да је став Електропривреде по питању ЧЕЗ-овог захтјева за вођење овог арбитражног поступка нереалан, неоснован и максималистички.

Радовић сматра да ће се у поступку пред арбитражом показати да су ЕРС и РиТ "Гацко" биле савјесне стране са озбиљним намјерама да се пројекат у Гацку реализује.

У ЕРС подсјећају да је ова компанија још прије покретања арбитражног захтјева, односноно вријеме када су се појавили проблеми у комуникацији са ЧЕЗ-ом, ангажовала стране консултанте који су сада њихови заступници у овој арбитражи.

"Ради се о врло стручној адвокатској кући из Беча подржаној локалним адвокатима и правницима из Електропривреде. То је за нас добро искуство које сада практикујемо у свим преговорима са потенцијалним страним инвеститорима и у разговоре одмах укључујемо правне консултанте", закључио је Радовић.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog