Društvo

За четири године 973 странца добила дозволу сталног боравка

САРАЈЕВО - Служба за послове са странцима БиХ током свог четворогодишњег рада одобрила је привремени боравак за 12.299, те стални боравак за 973 страна држављанина, саопштено је из ове службе.


Истовремено, проводећи радње контроле кретања и боравка странаца, донесена су 1.123 рјешења о отказу безвизног и привременог боравка, 142 рјешења о отказу сталног боравка, 2.509 рјешења о протјеривању странаца из БиХ, те 286 закључака о дозволи извршења рјешења о протјеривању.


У периоду од отварања Имиграционог центра - 30. јуна 2008. до 30. септембра ове године, у Имиграциони центар Службе у Источном Сарајеву смјештено је 647 илегалних мигранта махом из Србије, те Албаније, Турске, Македоније, Палестине, Кине.

Из Службе истичу да је у протекле четири године у Теренским центрима Службе за послове са странцима укупно извршено чак 1.314.898 пријава, одјава и промјена адресе боравишта и пребивалишта страних држављана у БиХ.

У првих девет мјесеци ове године поднешено је 229 захтјева за одобрење сталног боравка, од чега су у 224 случаја одобрени, а пет их је одбијено.

Највећи број одобрених сталних боравака у овом периоду забиљежио је Теренски центар Сарајево, те центри у Тузли, Бањалуци, Брчком, Зеници... Стални боравак у највећем проценту одобрен је држављанима Кине, затим Македоније, Хрватске, Турске...

У истом периоду поднешено је и 2.110 захтјева за одобрење привременог боравка и 3.097 захтјева за продужење привременог боравка, што укупно износи 5.207 захтјева, а што представља увећање од око четири одсто у односу на исти период 2009. године када је укупно поднесено 5.009 захтјева.

У циљу спријечавања и откривања илегалних миграција, инспектори за странце Службе су у првих девет мјесеци 2010. прикупили 174 оперативна податка о илегалним миграцијама, на основу којих су изведене 73 инспекцијске контроле, а што је резултирало откривањем 298 илегалних мигранта.

То је знатно увећање у односу на исти период 2009. када је прикупљено 197 оперативних података о илегалним миграцијама, изведено 95 инспекцијских контрола, што је резултирало откривањем 199 илегалних мигранта, наводи се у саопштењу.

Анализирајући проблематику илегалних миграција, евидентан је улазак у БиХ држављана Палестине и Ирака који се одлучују за илегалан одлазак ка земљама Западне Европе.

Највише откривених илегалних миграната у овом периоду имао је Теренски центар Бањалука, те центри у Брчком, Сарајеву, Тузли, Бихаћу, и Зеници.

Такође, у првих девет мјесеци ове године, донешено је 151 рјешење о отказу безвизног боравка, 144 рјешења о отказу привременог боравка, 53 рјешења о отказу сталног боравка, 58 рјешења о отказу безвизног боравка са изреченом мјером протјеривања, 309 рјешења о протјеривању странаца из БиХ, 14 закључака о дозволи извршења рјешења о протјеривању, док је за 251 лице рјешењем одређена мјера стављања под надзор.

Ове цифре су за готово 10 одсто веће у односу на исти период прошле године.

Највећи број изречених мјера протјеривања донесен је након спроведених акција контроле кретања и боравка странаца и у највећој мјери односио се на држављане Србије, Албаније, Турске, носиоце путних исправа СР Југославије...

Мјере протјеривања највише су изрицане странцима који су прекршили прописе о преласку државне границе или осталим у БиХ након периода важења визе или одобреног боравка, те особама прихваћеним на основу Споразума о реадмисији и правоснажно осуђеним за кривична дјела.

Мјером протјеривања се, такође, странцима забрањује улазак у БиХ у временском периоду од једне до пет година.

У овој години умањен је број изражених намјера за подношење захтјева за азил – у првих девет мјесеци ове године запримљено их је 36, док их је у првих девет мјесеци 2009. године запримљено чак 82.

У Имиграциони центар је у првих девет мјесеци ове године смјештено 258 илегалних мигранта, међу којима бројчано предњаче држављани Албаније, те Србије, Палестине, Македоније, Туниса, Ирака, Њемачке.

Служба за послове са странцима БиХ, која је дио Министарства безбједности БиХ је 1. октобра обиљежила четири године свог рада.

(СРНА)       

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog