Svijet

Протести упркос изгласавању пензионе реформе у Француској

ПАРИЗ - Синдикати у Француској ће данас одржати још један дан протеста због пензионе реформе, пошто је влада ипак успjела да је прогура изгласавањем у оба дома националног парламента.


Јуче је доњи дом француског парламента дао коначан пристанак на предложени закон о реформи пензионог система, а у уторак је исто урадио и горњи дом - Сенат.

Француски предсjедник Никола Саркози је задовољан што је у оба дома изгласан пензиони закон, чиме је, као најважнија ставка, граница за пензионисање помjерена са 60 на 62 године.

Изгласавањем је Саркозију отворен пут да закон потпише, али се још очекује став Уставног савjета, коме су се обратили опозициони социјалисти, како наводи Ројтерс.

Синдикати у Француској намjеравају да данас одрже протестне шетње у више градова широм земље, а студенти најављују протестне маршеве покушавајући да дају нови замах штрајкачком покрету, јавља мрежа Би-Би-Си.

Очекује се да ће и данас бити поремећен саобраћај. Између 30 и 50 одсто летова је отказано због јучерашњег штрајка контролора лета. На аеродрому „Орли” код Париза је отказано пола планираних летова.

Велики проблем француским властима наставља да задаје обустава рада у луци Фо-Лавера у близини Марсеја, главног пристаништа танкера са нафтом, која траје већ мjесец дана.

Живот у Марсеју се нормализује јер су се у уторак на посао вратили ђубретари после двонедељног штрајка.

Влада је од почетка недеље под мањим притиском и што се тиче снабдјевености земље горивом, јер су три од 12 рафинерија одблокиране, па је из Министарства за саобраћај у уторак поручено да се очекује нормалан рад око 80 одсто бензинских пумпи и „за неколико дана” наставак рада свих рафинерија.

Саркози је изјавио да је изгласавањем пензионе реформе Француској осигуран кредитни рејтинг ААА, пренио је Ројтерс.

Француски министар рада Ерик Ворт је изјавио за Би-Би-Си да су измjене пензионог закона биле нужне и навео је примjере Данске и Њемачке, гдје запослени имају право на државну пензију са 67 година, и Велике Британије, гдје се то право стиче са 66 година.

Лидери синдиката су изјавили да ће покушати да преговорима добију изузеће у закону за тешка занимања.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog