Politika
Одлука о кандидатури Србије
ЛУКСЕМБУРГ - Шефови дипломатије држава Европске уније одлучиваће данас, на састанку Савеjта за опште послове у Луксембургу, о просљеђивању апликације Србије за чланство у Унији на разматрање Европској комисији, што подржавају све чланице ЕУ, осим Холандије која је показала одређене резерве.
Потпредсједник Владе Србије за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић боравиће у Луксембургу на засједању Савјета за опште послове.
Осим тога, Ђелић ће имати и више билатералних састанака са представницима земаља чланица Европске уније, на тему даљег рада на процесу европских интеграција Србије.
Уочи сједнице Савета ЕУ Ђелић је у интервјуу за „Политику” истакао да „вјерујемо у позитиван исход”, али да нам „искуство са ЕУ налаже опрез”. Ђелић је казао да ће српска делегација коју предводи бити у Луксембургу и да ће се борити „до посљедњег момента” кроз серију билатералних сусрета.
Ђелић је рекао да ће влада до краја године усвојити акциони план за испуњавање услова за добијање статуса кандидата и почетак преговора за чланство у Европској унији.
„Представници Европске комисије изнијели су десет кључних тачака у којима они очекују напредак од Србије. Ријеч је, симболично, о „десет европских заповјести за 2011. годину”, које треба испунити како бисмо добили статус кандидата и, што је много битније, почели преговоре за улазак у ЕУ”, рекао је Ђелић.
Просљеђивање захтјева Србије за чланство у ЕУ подржавају све чланице ЕУ, осим Холандије која је показала одређене резерве, али како се у Бриселу незванично сазнаје, компромис са Холандијом је постигнут.
Зато се очекује да ће министри спољњих послова ЕУ сутра донијети позитивну одлуку о просљеђивању српске кандидатуре са врло директном назнаком о неопходности даље сарадње са Хашким трибуналом.
Ово је индиректно јуче потврдило и белгијско предсједништво ЕУ чији је представник новинарима рекао да очекује да у понедјељак буде донијета позитивна одлука о Србији.
„Зашто да још чекамо с просљеђивањем кандидатуре, већ смо дуго чекали. Србија се последњих мјесеци позитивно понаша у односу на косовски проблем, она је прихватила дијалог што је велики корак који желимо да подржимо”, навео је белгијски званичник.