Svijet
Ватикан: Библија не може оправдати окупацију Палестине
ВАТИКАН – Ватикан је саопштио да Израел не може користити библијски концепт обећане земље или изабраног народа да би оправдао своје територијалне претензије и изградњу нових јеврејских насеља у Јерусалиму.
У завршној поруци након двонедељних састанака бискупи с Блиског истока су изразили су наду у дводржавно рjешење и мир између Израела и Палестинаца и позвали на стварање мирне атмосфере која ће зауставити егзодус хришћана из тог региона.
Они су изразили забринутост због једностраних иницијатива које могу да измjене демографску равнотежу. Таква порука је послата у тренутку када је Израел брзим темпом обновио изградњу у јеврејским насељима на окупираној Западној обали након истека десетомjесечног мораторијума.
Поред тога, најављена је изградња 238 домава за Јевреје у источном, махом арапском Јерусалиму, што је наишло на осуду Палестинаца и свjетских лидера, подсjетио је Ројтерс.
Због таквих потеза недавно обновљени дирекетни мировни преговори су у застоју. У одвојеном дијелу докумената Ватикан се осврнуо на Јевреје који користе Библију да оправдају насељавање Западне обале освојене у рату 1967. године.
„Прибјегавање теолошким и библијским позицијама које користе ријеч Бога да погрешно оправдају неправде није прихватљиво”, наведено је у документу.
Многи јеврејски насељеници и израелски десничари тврде да је Западна обала односно Јудеја и Самарија (библијско име тог подручја) богом дана земља односно дио историјског, древног Израела.
Надбискуп Сирил Салим Бутрос рекао је на конфенрцији за новинаре да „нема више изабраног народа” и да хришћани не могу говорити о обећаној земљи за јеврејски народ, јер су „сви мушкарци и жене свих земаља постали изабрани народ”.
„Концепт обећане земље не може се користити као основа за оправдање повратка Јевреја у Израел и расељавање Палестинаца”, рекао је он, нагласивши да оправдање за окупацију земље Палестине не може бити засновно на светим књигама.
Одговарајући, портпарол израелског Министраства спољних послова Јигал Палмор је рекао да су теолошки неспоразуми око интерпретација светих текстова нестали још у Средњем вијеку и да није мудро обнављати их.
У поруци се понавља став Ватикана да Јерусалим има посебан статус који одражава његов одређени карактер као града који је свет за три монотеистичне религије.
Палмор је сложио са позивом Ватикана да хришћани остану у Светој земљи.