Politika
Човић и Додик за нови изборни закон
БАЊА ЛУКА - СНСД и ХДЗ БиХ ће, након конституисања парламента БиХ, први пут у политичкој историји БиХ, бити заједнички предлагач измјена Изборног закона БиХ како би био избјегнут одређени етнички инжењеринг - рекао је данас лидер СНСД Милорад Додик након разговора са лидером ХДЗ БиХ Драганом Човићем.
"Договорили смо се да, након конституисања парламента БиХ, наше двије партије први пут у политичкој историји БиХ, буду заједнички предлагач измјена Изборног закона БиХ како би тај инжењеринг био онемогућен и да бисмо добили аутентичне представнике политичког и националног живота, као представнике у БиХ, што би водило ка дугорочној стабилизацији у БиХ", најавио је Додик, додајући да би у БиХ избори били лоцирани у три изборне јединице.
Додик је на конференцији за новинаре у Бањалуци навео да је уочено да је одређени етнички инжењеринг који је проведен у два наврата над хрватским народом бирањем Жељка Комшића за хрватског члана Предсједништва БиХ, покушан да буде проведен и у РС над српским народом, подршком Младену Иванићу што су учиниле један број странака и све структуре бошњачке политичке и вјерске сцене.
Додик је оцијенио да је за дугорочну стабилност БиХ и њен европски пут од кључног значаја да на мјесту предсједавајућег Савјета министара БиХ буде Хрват и да ће СНСД подржати да то буде неко их ХДЗ, вјероватно Драган Човић.
"Од кључне важности је да се одржи принцип који је до сада важио у БиХ да се за мандатни период ротирају представници народа на мјесту предсједавајућег Савјета министара. Зато је сасвим логично и потребно да послије Аднана Терзића и Николе Шпирића то буде Хрват, а СНСД подржава да то буде неко из ХДЗ, вјерујемо Човић. На тај начин шаљемо поруку свима којима је до стабилизације политичких прилика и институција у БиХ, да се овакав приступ прихвати и да можемо да разговарамо на ту тему", рекао је Додик.
Он је истакао да не може утицати на то ко ће бити представник Бошњака на том мјесту, али да је лидер СДП-а Златко Лагумџија персонално неприхватљив за функцију предсједавајућег Савјета министара, због његове личне позиције и ега који показује.
"Лагумџија, као представник Бошњачког института, веома је декларисан Бошњак и његова политичка декларација као неког мултиетничког лидера потпуно је сумњива, спекулатива и усмјерена на то да афирмише бошњачке националне интересе, а не интересе свих", рекао је Додик, наводећи као примјер Лагумџијино понашање према хрватском народу.
Он је истакао да СНСД подржава да се окупе хрватске политичке партије и заједнички наступе у органима БиХ, додајући да је обавијештен да се на томе нешто ради.
"Ми у РС спремни смо да, зарад тог окупљања и политичке хомогенизације, разговарамо са представницима политичких партија из РС о заједничком наступу", рекао је Додик и додао да се код Бошњака то већ дешава између СДП и СДА, који покушавају да то представе као причу о грађанском моделу.
Према његовим ријечима, здрава политичка атмосфера подразумијева да аутентични представници конститутивних народа буду заступљени, а не да се праве карикатуре које могу да доведу до дестабилизације.
Он је сарадњу СНСД и ХДЗ БиХ оцијенио као веома добру и успјешну, наводећи да су обје странке постигле најбољи резултат и да имају највећу подршку народа који представљају, што је довољна база за конституисање и формирање власти и на нивоу ентитета и БиХ.
"Сарадња СНСД и ХДЗ БиХ данас је битно ојачана и заједно ћемо се кретати кроз имплементацију изборних резултата на свим нивоима власти, од кантона до ентитета и заједничких органа. Разговарали смо о томе да се у федералној влади за СНСД обезбиједи једно мјесто, а у Влади РС једно за представника ХДЗ-а и покушаћемо то да проведемо", најавио је Додик.
Он је напоменуо да СНСД има учешће у власти у Ливањском кантону гдје ће заједно са ХДЗ, "као блок" приступити формирању власти.
Додик је рекао да ће власт у Српској бити ускоро конституисана, али да треба сачекати формирање власти у ФБиХ да би се добили легитимни органи који ће бирати Савјет министара.
"Објективно, уз сву вољу, то није могуће учинити прије фебруара. И да постоји потпуна сагласност то не би могло бити раније", оцијенио је Додик.
Он је рекао да међународни представници, па и високи представник Валентин Инцко, не би изразили незадовољство због најаве ад ће власт бити конституисана у фебруару, да су бар мало били упућени у технологију самог избора и конституисања органа власти.
"Од Инцка се очекује да буде упућен, а не неупућен", оцијенио је Додик.
(СРНА)