Društvo
Крагујевац: Велики школски час
КРАГУЈЕВАЦ – Сценским приказом поеме „Стријељани град” италијанске пjесникиње Ане Сантоликуидо данас је, крај споменика Пето три, у крагујевачким Шумарицама одржана традиционална антиратна манифестација „Велики школски час”.
Догађају су присуствовали представници јавног и политичког живота Србије, страни званичници и грађани.
Том манифестацијом Крагујевац и Србија сваке године свијету упућују поруку да се никада не понови злочин из Другог свјетског рата када су њемачке фашистичке снаге, у знак одмазде, у том граду стријељале више хиљада грађана, међу којима и ђаке и професоре Прве крагујевачке гимназије.
Наглашавајући да му је изузетна част да присуствује комеморацији страдања у Крагујевцу, поруку мира из Шумарица упутио је амбасадор Италије Армандо Варикио који је рекао „да је ријеч о страдању које се догодило давно, али које сви желимо да сачувамо у живом сјећању”.
„Указати почаст онима који су пали далеке 1941. године значи подићи глас у жељи да се никад више не догоди да разум буде успаван, како је то рекао један велики италијански демократа”, истакао је италијански амбасадор. „Преносећи младим генерацијама сјећања на прошлост желимо да будућим протагонистима у друштву повјеримо задатак да ангажовано проналазе разлоге за дијалог и мир”, додао је Варикио.
Према његовим ријечима, „народи који су тада завађени несавладивом мржњом и злопамћењем знали су како да се с тим суоче и да заједно пронађу разлоге за дијалог и цивилни суживот”.
„Ужасни догађаји попут овог којег се данас сјећамо неповратно су подстакли тежњу ка остварењу тада немогућег сна којег данас називамо Европском унијом”, казао Варикио. Истакавши „да је Крагујевац град који је успио да васкрсне послије дуге кризе и који намјерава да постане центар економског развоја и друштвеног напретка” италијански амбасадор је оцијенио „да данас управо одише тим вриједностима”.
„Зато се надамо и вјерујемо да ће се одавде и са овог светог мјеста уздићи снажна порука којом ћемо се сви заједно обавезати да се европско уједињење заврши што је прије могуће”, поручио је Варикио.
Сценски приказ поеме „Стријељани град”, којом ауторка преплиће историју са питањима модерног друштва и судбином човјека, извели су глумци Књажевско-српског театра из Крагујевца и Драмског студија. Редитељ поеме је Живојин Ајдачић, а музику је припремио пољски композитор Појтр Кумуровски коју су интерпретирали академски хор Лицеум са солисткињама Јадранком Јовановић и Јеленом Томашевић.
На суђењу у Нирнбгергу прихваћено је да је у Крагујевцу стријељано око 7.000 цивила, док савремена истраживања говоре да је стријељано 2.792 грађанина, јер за толико особа располажу подацима ко су, гдје су и када рођени и чиме су се бавили.
Међу њима било је 270 деце, од којих је најмлађи имао 11 година. Антиратној манифестацији Велики школски час, која је почела интонирањем химне Боже правде, присуствовали су и вијенце крај хумке стријељаних положили предсједница Народне скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић, министри просвјете и иностраних послова Жарко Обрадовић и Вук Јеремић, представници јавног и политичког живота Крагујевца, Прве крагујевачке гимназије и Војске Србије.
Вијенце су положили и амбасадори Италије - Армандо Варикио, Словачке - Игор Фурдик, Палестине - Мохамед Набхан, Босне и Херцеговине - Бориша Арнаут и Румуније - Јон Маковеј, као и делегације градова побратима Крагујевца из румунског Питештија, италијанског Карареа, Охрида, Козарске Дубице, Приједора, Фоче и Сремских Карловаца. Затим представници Руског културног центра, као и амбасадор Србије у САД Владимир Петровић.
Прије почетка Великог школског часа одржана је литургија у Цркви новомученика у Шумарицама и молебан крај хумке стријељаних ђака и професора који је служио владика шумадијски Јован са свештенством. По завршетку још једног Великог школског часа у Шумарицама, у Великом парку у Крагујевцу, одржана је манифестација Регата мира, гдје су грађани у оквиру мултимедијалног програма аутора Горана Димића могли свијету да пошаљу поруке мира путем интернета.