Politika

Могућа оставка Хашим Тачија

ПРИШТИНА - Демократска партија Косова (ДПК), чији је лидер "премијер" Хашим Тачи, није искључила могућност да Тачи поднесе оставку на мјесто "предсједника владе" како би се ријешила институционална криза.


Члан Предсједништва ДПК Мемљи Краснићи је на конференцији за новинаре рекао да та странка покушава да нађе уставно и законско рјешење за излазак из институционалне кризе, пренијела је РТВ Црне Горе.

Краснићи је рекао да је за кризу одговоран бивши коалициони партнер Демократски савез Косова (ДСК), јер је повукао министре, али је навео да је ДПК спреман да прихвати повратак министара из ДСК у владу.

Могућност повратка министара ДСК у "владу" је, међутим, категорички одбио члан Предсједништва те странке и бивши "министар иностраних послова" Скендер Хисени.

Он је такође негирао да је обећао америчкој државној секретарки Хилари Клинтон да ће ДСК подржати приватизацију Поште и телекома Косова.

Очекује се да ће на изборној скупштини ДПК одлучити хоће ли се одлучити за ванредне изборе тако што ће премијер Тачи поднијети оставку или ће 40 посланика затражити гласање о повјерењу влади.

Вршилац дужности "предсjедника Косова" Јакуп Краснићи је у сриједу изјавио да о ванредним изборима треба постићи општи политички консензус.

Пошто је "предсједник Косова" Фатмир Сејдиу поднио оставку након оцјене да је прекршио Устав, на "Косову" су заказани превремени "парламентарни избори" за 13. фебруар 2011. године.

Међутим, Демократски савез Косова, један од коалиционих партнера у "Влади Косова", напустио је владајућу коалицију, а његови министри поднијели су оставке. Уколико после тога падне влада, на "Косову" морају да буду одржани ванредни парламентарни избори, у року од 45 дана од пада владе.

Већина опозиционих партија је за превремене изборе, док се ДСК у сриједу изјаснио да је спреман и за ванредне изборе ако ситуација то буде захтијевала.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog