Svijet
Демонстранти блокирали француске аеродроме
ПАРИЗ – Штрајкови због предложене реформе пензионог система у Француској наставили су се блокадом путева који воде на аеродроме главног града Париза и дивљањем омладине у предграђима.
На главном путу који води до једног терминала париског аеродрома Орли путници су пјешице ишли ка аеродромској згради, вукући за собом пртљаг. Током поподнева отказано је 10 од 52 лета.
На западу земље, одреди анти-демонстрантске полиције успјели су да потисну демонстранте од складишта моторног горива чиме је поново успостављено снабдијевање бензинских пумпи које су остале суве после неколико недеља протеста радника због владиног приједлога да повећа горњу старосну границу за одлазак у пензију са 60 на 62 године.
Предсједник Николас Саркози наредио је данас да сви депои горива буду силом ослобођени и указао да ће "пензиону реформу спровести до краја".
После неколико мјесеци мирних протеста, ове недеље је дошло до насиља на неким демонстрацијама.
Млади у париском предграђу Нантер и граду Лиону на југоистоку земље разбијали су излоге продавница, али полиција ипак није успјела да их заустави ни сузавцем.
Министар унутрашњих послова Брис Ортефе поручио је јутрос да снаге безбједности неће оставити некажњење насилнике током демонстрација младих против реформе пензионог система.
Министарка финансија Кристин Лагард рекла је и да штрајкови и насиље пођеднако узимају економски данак.
"Позивам људе да буду одговорни, посебно оне који су блокирали приступ јавним добрима и ломили ствари. То је озбиљна ситуација за нашу земљу", рекла је Лагардова у интервјуу за телевизију ТФ1.
Данас је настављен штрајк и запослених жељезнице, а сваки трећи воз је отказан.
Око 69 бродова чека у водама недалеко од Марсеја, јер су штрајкачи блокирали нафтне терминале.
Горњи дом Парламента, Сенат, сутра, у четвртак, треба да гласа о новом спорном закону који предвиђа подизање старосне границе за пензију са 60 на 62 године.
Студенти су у знак протеста најавили за сутра нов протест испред Парламента.
Многи радници сматрају да ће промјена старосне границе за одлазак у пензију бити први корак у смањењу социјалних повластица које имају, почев од дугих годишњих одмора, уговора који отежавају отпуштање и дотација за здравство.