Svijet

Протести у Јапану и НР Кини због права на спорна острва

У Народној републици Кини је на хиљаде демонстраната изашло на улице да би изразили негодовање због става јапанске владе у вези са спорним острвима у Источном кинеском мору, док је истовремено у Токију одржан други овомјесечни антикинески протест.


Односи двије највеће азијске економске силе нагло су погоршани прошлог мјесеца када је Јапан ухапсио кинеског капетана Џана Ћисионга (41), чији се рибарски брод сударио са сва јапанска патролна брода у близини спорних острва, које Јапанци зову Сенкаки, а Кинези Диаоју.

Тензије око осам острва чија је укупна површина непуних седам квадратних километара, су веће зато што се претпоставља да се налазе у близини великих нафтних и гасних поља у Источном кинеском мору.

Око 2.000 људи окупило се у Ченгдуу, пријестоници југозападне кинеске провинције Сичуан, носећи транспаренте и узвикујући: „Одбранимо острва Диоају”, пренијела је британска новинска агенција.

Студенти са неколико универзитета прошетали су улицама града под контролом неколико стотина полицајаца, а према извјештајима извесни тржни центри у граду су оштећени.

Кинеска агенција Синхуа јавила је да је у Сијану, пријестоници сјеверозападне провинције Шанси, протестовало неколико хиљада студената, који су поручивали: „Острва Диаоју су кинеска” и „Бојкот јапанским производима”.

У Џенгџуу, пријестоници провинције Хенан, студенти су се окупили на градском тргу изражавајући негодовање према Јапану.

У Токију се, према извјештајима агенција, окупило око 2.000 демонстраната, који су узвикивали: „Нећемо дозволити Кини да изврши инвазију на острва Сенкаки, нећемо дозволити Кини да изврши инвазију на Јапан и друге азијске државе”.

Демонстранти су се, након шетње улицама, упутили ка кинеској амбасади.

У Токију су претходно 3. октобра одржани антикинески протести у којима је премијер Наото Кан оптуживан да није на прави начин поступио и да је подлегао притисцима Кине да ослободи капетана кинеског рибарског брода 24. септембра.

Спор двије азијске силе се разбуктао када је Јапан септембра ухапсио кинеског капетана и оптужио га за намјерно изазивање судара са патролним бродовима код острва Сенкаки, као и ометање у раду јапанских јавних службеника у близини ненасељених острваца у Источном кинеском мору.

НР Кина је прошлог мјесеца замрзла билатералне састанке на министарским и нижим нивоима, прекинула разговоре о повећању броја летова између двије земље и одложила састанак о питању размјене угља.

Тензије су донекле олакшане после ослобођења кинеског капетана, иако су и једна и друга страна поручиле да неће одустати од полагања права на ненасељена острва, која се налазе између Тајвана, који НР Кина сматра својом одцијепљеном територијом и јапанског острва Окинаве.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog