Politika
СПО учествује на албанским изборима
СПО је за сада једина странка из владајуће коалиције која најављује да ће учествовати на ванредним парламентарним изборима које ће Приштина за ''косовски парламент'' највероватније расписати у фебруару.
У СПС-у су категорични против изласка на албанске изборе, док ДС вага разлоге за и против.
„Учешће ДС-а на косовским изборима зависи од много фактора. Не желим да лицитирам, али с обзиром на садашње стање, не постоје услови за излазак. Водићемо озбиљне разговореса српском владом, као и са председником Борисом Тадићем. Трудићемо се да чујемо и шта људи на Космету мисле, па тек онда ћемо донети одлуку”, каже за „Политику” Горан Богдановић, министар за Косово.
Ранђел Нојкић, председник Покрајинског одбора СПО за Косово и Метохију, пак, тврди да ће на фебруарским изборима учествовати „све партије које су на власти у Београду”.
Образлажући разлоге учешћа СПО, Нојкић, који је хроничарима косметских збивања познат и као један од српских посланика у коалиционом савезу Повратак, из парламентарног сазива 2001. године, истиче да се државни и национални интереси најбоље бране посредством институција, а међународна заједница праву одбрану једино препознаје у њима.
„У току су припремне радње за изборну кампању, а тек после резултата на изборима, СПО ће разматрати питање постизборних коалиција”, истиче Ранђел Нојкић.
Звонко Стевић, државни секретар у Министарству за КиМ, али и председник Покрајинског одбора СПС-а за јужну српску покрајину, за наш листа каже да је СПС увек био против албанских избора, а излазак на биралишта није ништа друго до давање подршке самопрокламованој косовској држави.
„Они, који наводно желе да заступају српске интересе уласком у приштинске институције у ствари се маскирају, како би остварили личне интересе. Ми на изборе нећемо”, јасно поручује Стевић.
Али, учешће на изборима најављују локалне српске странке које сада имају десет посланика у косовском парламенту. Међу њима је Српска демократска странка, коју води Славиша Петковић, својевремено министар за повратак у једногодишњем мандату, а чија партија сада у косовској скупштини има три посланика. Затим следи Самостална либерална странка Слободана Петровића, која у влади Хашима Тачија има два министра. А на косовске изборе ће изаћи Српска народна странка, коју води Михаило Шћепановић, затим Српска косовскометохијска странка Драгише Мирића, Бранислав Грбић, некадашњи министар за повратак и заједнице, који у скупштини Косова има једног представника, али и Љубиша Живић, са својом Независном социјалдемократском странком.
Демократска алтернатива, новоформирана странка са севера Косова, чији је члан и Душан Милисављевић, на чије су просторије „политички неистомишљеници” недавно бацили Молотовљев коктел, на предстојећим изборима неће учествовати.
У изјави за „Политику” у овој партији поручују: „С обзиром на то каква је политичка клима на северу, где се с вама обрачунавају бомбама и Молотовљевим коктелима, ми, као нова странка нисмо спремни на нове ризике. Док се починиоци напада не пронађу, ми смо на стендбају”.