Politika
Скупштина Србије: Дошли на ред и злочини над Србима
Скупштина Србије разматра Приједлог декларације о осуди злочина почињених над припадницима српског народа и грађанима Србије.
Посланици Скупштине Србије расправљају о Приједлогу декларације о осуди злочина почињених над припадницима српског народа и грађанима Србије. Разматрању Приједлога декларације претходило је постављање посланичких питања.Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија рекла је да Декларација о осуди злочина над Србима у бившој Југославији има за циљ да се ти злочини не забораве и да одговорни буду кажњени.
"Расправа о том приједлогу не треба да буде такмичење у патриотизму. Смисао Декларације је да се злочини над Србима никада не забораве и да се политика која је довела до тога више никада не понови", истакла је Колунџија образлажући Приједлог декларације.
Скупштина Србије, усвајањем Декларације, позива парламенте сусједних земаља да имају исти однос према свим жртвама у ратовима у бившој Југославији, као и међународне институције које процесуирају одговорне за злочине да казне оне који су починили злочине над Србима, рекла је Нада Колунџија.
Предсједник Јединствене Србије Драган Марковић Палма затражио је да хрватски Сабор и косовски парламент осуде злочине над Србима, и да се НАТО извини због "убијања великог број цивила током НАТО агресије". Наводећи да текст декларације није баш задовољавајући, јер су употребљени "благи термини, за разлику од Декларације о Сребреници", Марковић је рекао да ће посланичка група СПС-ЈС гласати "за".
Декларација о осуди злочина над Србима је цивилизацијски искорак и потврда осуде злочина почињених над српским народом током ратова на простору бивше Југославије, изјавио је шеф посланичке групе СПС-а Бранко Ружић, истакавши да се Приједлогом декларације "затвара циклус осуда злочина почињених '90-тих на простору СФРЈ".
Лига социјалдемократа Војводине ће, у договору са коалиционим партнерима, подржати Декларацију, рекао је предсједник ЛСВ-а Ненад Чанак, наводећи да декларацију не разумије, јер не схвата "каква је поента у томе када неко осуђује злочин према самом себи - то су ствари које се подразумијевају".
Српска напредна странка неће гласати за Декларацију о осуди злочина над Србима, јер се залаже за јединствену осуду свих злочина, рекао је функционер СНС-а Божидар Делић, изразивши увјерење да је владајућа већина "постигла неки унутрашњи договор" који ће обезбиједити усвајање декларације.
Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Драган Тодоровић рекао је да је предложена Декларација један од најсрамнијих аката који ће бити усвојен у Скупштини Србије. Тодоровић је замјерио што се у Приједлогу не помињу злочини над српским народом у Словенији, током акција "Бљесак" и "Олуја" у Хрватској, НАТО бомбардовање и српске жртве у околини Сребренице.
Усвајање Декларације, у којој је изражено жаљење због жртава НАТО бомбардовања, али не и његова осуда, значи амнестију онога што је 1999. та алијанса учинила у СРЈ, рекао је посланик ДСС-а Слободан Самарџић, додајући да се тим документом амнестира и Словенија. Усвајање такве декларације ће за посљедицу имати сортирање жртава, умањење злочина НАТО-а и Словеније и ревизију новије историје, рекао је Самарџић.
Приједлогом декларације о осуди злочина почињених над припадницима српског народа и грађанима Србије најоштрије се осуђују злочини почињени током оружаних сукоба у бившој Југославији и изражава жаљење и солидарност са жртвама НАТО бомбардовања.
Српски парламент најоштрије осуђује злочине над Србима у Хрватској, Босни и Херцеговини, на Косову и Метохији и позива парламенте других земаља, прије свега са простора бивше Југославије, да осуде те злочине.
Скупштина Србије, у Приједлогу декларације који су поднијела 123 посланика, изражава жаљење и солидарност са жртвама НАТО бомбардовања и увјерење да мир и стабилност почивају на поштовању међународног права, те позива све међународне чиниоце да трагају за мировним рјешењима како се такве жртве никада не би поновиле.