Svijet
Француска: Синдикати се усагласили да наставе штрајк
ПАРИЗ - Француски синдикати гласали су данас за продужење штрајка на жељезници и блокаду испоруке из нафтних рафинерија те луке у Марсеју, али је Влада чврсто остала при ставу да спроведе планиране реформе пензионог система.
Јучерашњи једнодневни штрајк против планираних реформи био је најобимнији од пет сличних одржаних од јуна и додатно је појачао притисак на француског предсједника Николу Саркозија да пронађе компромис пошто се приближава датум коначног одобрења реформи у Сенату.
Синдикати су саопштили да се током јучерашњих протеста окупило 3,2 милиона људи, те да прелиминарни резултати гласања са локалних састанака широм Француске указују на пружање подршке продужењу обуставе рада у сектору државних жељезница.
Радници из енергетског сектора обуставили су транспорт горива из 12 француских рафинерија, док су синдикати такође блокирали и неколико складишта горива што указује на могуће несташице.
Мрежа метроа у Паризи и регионална жељезница суочене су са блажим прекидима у раду. Државна жељезничка компанија "СНЦФ" саопштила је да четвртина радника обуставила рад.
Међутим, влада, која је саопштила да се јуче окупило нешто више од милиона демонстраната, најавила је да ће наставити са спровођењем планираних реформе за које сматра да су од кључне важности за опоравак државних финансија и повратак највише оцене кредитне способности Француске.
"Не негирам да је велики број људи на улицама, али истовремено морам и да питам, шта ми ту можемо? Да не извршимо реформу пензионог система?", упитао је министар за рад Ерик Ворт, додајући да су могући само мањи амандмани на закон прије него што дође на одобрење пред Сенат.
Саркозијева влада наводи да су реформе неопходне да би био уравнотежен пензиони систем, који би иначе исцрпио 45 милијарди евра годишње до 2020. године. Реформом је предвиђено подизање старосне границе за одлазак у пензију са 60 на 62 године те са 65 на 67 за пуну државну пензију.
Сенатори из редова опозиције и владе изразили су наду да ће дискусије о нацрту закона ускоро бити завршене, могуће и прије викенда.
Синдикати, који су 1995. године успјели да спријече покушај владе да изврши реформу пензионог система са 24-дневним штрајковима, поручују да ће наставити са протестима без обзира на то да ли ће или не нацрт закона бити усвојен у Сенату.
Штрајк радника на нафтним и теретним терминалима око Марсеја ушли су у трећу седмицу. Око 50 бродова блокирано је изван марсејске луке због чега је компанија "Тотал" затворила рафинерију "Ле меде" усљед недостатка нафте.