Društvo

Екологија: Колико је јак глас грађана након избора?

Како је Фронтал и раније објављивао вијести из Омарске, у вези активностима компаније АрцелорМитал, грађани Омарске (Градина) су нам се опет обратили.


Према ријечима њихових представника, та компанија је „добро увезана са свим нивоима власти и јако је тешко објавити било какве информације о томе како АрцелорМитал злоставља популацију која је принуђена да живи око њихових постројења“. Они наводе да и иначе било какав захтјев од грађана упућен општинским властима и компанији буде занемарен, уколико се неким случајем не пробије и у медијски простор.

Како је избијање оваквих иницијатива у први план и један од основних разлога постојања Фронтал.РС, то нам није било тешко објавити њихов прилог у цјелости и без икаквих измјена од стране редакције:

 

ОПШТИНА ПРИЈЕДОР
МЈЕСНА ЗАЈЕДНИЦА ГРАДИНА
Дана: 08.10.2010 године
Број:__________

ПРЕДМЕТ: Извод из Записника са Збора грађана одржаног 16.09.2010 године

Збор грађана Мјесне заједнице Градина одржан је дана  16.09.2010 године у просторијама Мјесне заједнице Градина са следећим дневним редом:

  1. Извјештај Савјета Мјесне заједнице о оствареним контактима са директором рудника и план рада за наредни период.

    Расправа на ову тему одвијала се под следећим околностима:
    • Регулацијом ријеке Гомјенице и изградњом нове трасе пута Р-405 А није регулисан одвод површинских вода које се сакупљају  на парцелама на сјевероисточној страни копа "БУВАЧ" а непосредно уз новоизграђену трасу пута.  На наведеним парцелама вода се задржава и до 10 мјесеци у току године тј. само у вријеме љетних врућина воде нема.  Изграђени цијевовод за оцијеђивање наведених парцела је лоше технички одрађен и неслужи сврси.
    • Познато Вам је да село нема водовод и да  се са питком водом снабдијева из бунара. Отварањем копа "БУВАЧ" домаћинства која станују у близини копа остала су без воде у својим бунарима јер је ниво воде у бунарим значајно смањен отварањем новог копа, а како је и ријека Гомјеница измјештена у ново корито угрожена домаћинства су се нашла у безизлазној ситуацији јер су остали и без воде за стоку.
    • Пут Градина-Омарска који је од животног значаја за становништво измјештан је у двије фазе. У првој фази  дионица која пролази кроз Омарску (тзв.транзит)је продужена за 2 (два)  километра  а измјештањем пута Р-405 А око копа „БУВАЧ“у другој фази за још 1 (један)  километар,ранији осигурани прелаз преко жељезничке пруге у нивоу  уклоњен је. Изграђена пасарела- пјешачки прелаз је неадекватно постављена  и иста  захтјева још додатног хода око  600 метара, па  се становништво одлучује на прелаз преко пруге са више колосјека који су закрчени са жељезничким композицијама  чиме се доводи у опасност од повређивања или у најгорем случају да неко смртно страда. Овај проблем је нарочито изражен код кретанаја  дијеце и ђака било да су пјешаци или да се возе бициклом.
    • Изградња бране "МЕЂЕЂА" угрожава  домаћинства која станују испод бране.Имамо  информацију да брана није завршена односно припремљени материјал за завршетак бране није употребљен за завршетак бране већ је исти неконтролисано одвезен што доводи у сумњу стабилност бране.До промјене власничке структуре рудника  брана је непрекидно била обезбјеђена са чуваром а сада је и то укинуто. Поставља се питање како то да  у ранијем периоду брана  није била завршена и припремљен је материјал  за њен  завршетак а сада добијамо информацију да је  брана завршена иако је свима јасно да у предходном периоду нису вршени никакви радови, и да апсурд буде већи сада на брани није потребна никаква врста контроле или обезбјеђења.
    • У последње вријеме долази до преласка  рударске механизације(демпери ) преко јавног пута без икаквог упозорења или обезбјеђења.
    • Измјештање  корита ријеке Гомјенице има значајан утицај на квалитет живота и рада становништва и то:
      • становништво у селу Градина претежно се  бави пољопривредном производњом, ријека Гомјеница је била природни регулатор за наводњавање  и за одводњу површинских вода које се накупљају на пољопривредним парцелама а што са изградњом  новог корита није случај,
      • у вријеме љетних мјесеци  ријека је нудила неопходну количину воде за   стоку  и залијевање усјева,
      • на ријеци су били уређени простори за одмор и купање,
      • старо корито ријеке није затрпано, већ су то сада локве веома ружног изгледа и погодне за размножавање инсеката и разних животиња.

Везано за горе наведено,

З А Х Т Ј Е В А М О :

  1. Да у  циљу заштите животне средине и пољопривредног земљишта  извршите израду потребних  канала за одводњу  површинских вода са поплављених парцела које се налазе уз нову трасу пута Градина – Омарска (Р 405 А).
    Рок: ХИTНО
  2. Реализовати ранији договор рудника и Мјесне заједнице Градина  око изградње привременог водовода са техничком водом ради отклањања последица нестанка или смањења воде у бунарима а циљу напајања стоке, залијевање башти и остале потребе.
    Рок: ХИТНО
  3. Наставити са изградњом измјештене дионице регионалног пута Градина-Омарска са тежиштем на изградњи улице за улазак у  насеље Омарска. Ово  смо  и раније предлагали у свим разговорима са представницима рудника и Општине Приједор (Мјесна заједница Градина се 2005. године писменим путем обратила Новим рудницима Љубија са приједлогом  измјештања трасе регионалног пута са изградњом улице за улазак у мјесто Омарска).Предлажемо трасу улице и то:одвајање са регионалног пута (Р405 А) код нафтног терминала- прелаз преко жељезничке пруге извршити на већ постјећем пружном прелазу (130+995)-траса поред жељезничке пруге-центар насеља Омарска(код жељезничке станице)
    Рок: ДО ПЛАНИРАНОГ ТЕРМИНА ПРЕСЈЕЦАЊА ПОСТОЈЕЋЕ ТРАСЕ ПУТА Р405А
  4. Тражимо од надлежних инспекцијских служби да изврши контролу стања бране "МЕЂЕЂА" и сагледа стање безбједности становништва које живи на простору испод бране. По  извршеној контроли информацију доставити Мјесној заједници Градина.
  5. Поставити одговарајућу сигнализацију да повремено долази до укрштања јавног саобраћаја и рударске механизације на регионалном путу Р405А са тежиштем упозоравања возача рударске механизације да излазе на јавни пут.
    Рок:ХИТНО
  6. Регулисати да се пусти биолошки минимум воде у старо корито ријеке Гомјенице  ради спречавања еколошког загађења.
    Рок: ДО КРАЈА 2010 ГОДИНЕ
  7. Реализовати ранији договор рудника и Мјесне заједнице око изградње приступних путева пољопривредним парцелама а који су уништени отварањем копа "БУВАЧ". До сада је реализовано око 50% договорених радова:
    Рок: ДО КРАЈА 2010 ГОДИНЕ
  8. Постоје информације да рудник врши одлагање јаловина са копа "БУВАЧ" на простор који се налази ван граница  у Регулационом плану.Тражимо од надлежних инспекцијских служби да изврши контролу одлагања јаловине и спријечи непоштивање усвојеног Регулационог плана.Уколико се настави даље са одлагањем јаловине на наведеном простору угрожавају се домаћинства 6 породица
    Рок:ХИТНО
  9. Извршити уређивање заштитних насипа око новоизграђеног корита ријеке Гомјенице и  насипа у изградњи око копа "БУВАЧ" и извршити формирање појасева заштитног зеленила уз површински коп. Рок: ДО КРАЈА 2010 ГОДИНЕ

 

ОБЗИРОМ ДА НА ОВОМЕ ПРОСТОРУ МИ ИМАМО ЖИВОТНЕ ИНТЕРЕСЕ А ВЛАСНИЦИ РУДНИКА САМО МАТЕРИЈАЛНЕ  ТЈ. КАДА СЕ ЗАВРШИ ИСКОП РУДЕ ВЛАСНИК РУДНИКА ЋЕ ВЈЕРОВАТНО САМО НЕСТАТИ А МИ И ДАЉЕ ОСТАЈЕМО ТУ ДА ЖИВИМО, НАШЕ ЗАХТЈЕВЕ СМАТРАМО ПОТПУНО РЕАЛНИМ И ЛЕГИТИМНИМ. ОД РЕСОРНИХ МИНИСТАРСТАВА,ИНСПЕКЦИЈСКИХ СЛУЖБИ,ОПШТИНЕ ПРИЈЕДОР И УПРАВЕ МИТАЛ РУДНИКА ТРАЖИМО ДА СЕ НАШИ ЗАХТЈЕВИ СХВАТЕ  КАО ЦРТА ОД КОЈЕ НЕМА ОДСТУПАЊА  И ДА СМО ИХ СПРЕМНИ БРАНИТИ АКО ТРЕБА И ФИЗИЧКИМ ПУТЕМ.

ЗБОР ГРАЂАНА ЈЕ ДОНИО ЈЕДНОГЛАСНУ ОДЛУКУ А И ПОДРЖАНИ СМО  ОД СТАНОВНИШТВА ОКОЛНИХ СЕЛА КОЈА КОРИСТЕ НАВЕДЕНУ ПУТНУ КОМУНИКАЦИЈУ ДА СЕ ФИЗИЧКИ СПРИЈЕЧИ ПРЕСЈЕЦАЊЕ РЕГИОНАЛНОГ ПУТА НА ДИОНИЦИ ГРАДИНА-ОМАРСКА ДОК СЕ У ПОТПУНОСТИ НЕ ИЗВРШЕ СВИ ПОСТАВЉЕНИ ЗАДАЦИ.

 

Предсједник Савјета МЗ Градина
Раде Ратковић

 

Д О С Т А В Љ Е Н О:

  • МИТАЛ РУДНИЦИ Приједор X 2
  • Начелник општине Приједор,
  • Министарство за енергетику и рударство,
  • Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС,
  • Републичка Управа за инспекцијске послове

Везане вијести:

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog