Društvo
Стразбур: Потврђена одлука у случају ''Ђокић''
СТРАЗБУР - Суд за људска права у Стразбуру потврдио је своју ранију одлуку којом је БиХ обавезна да бившем официру ЈНА Бранимиру Ђокићу исплати 60.000 евра на име материјалне и 5.000 евра нематеријалне штете - рекао је за РТС његов адвокат Небојша Станковић.
Ђокић је у августу 1998. године поднио захтјев за враћање стана у Сарајеву, који је откупио 1992. године.
Официр некадашње ЈНА и предавач на Војној академији у Сарајеву Бранимир Ђокић држављанин је БиХ и Србије, који тренутно живи у Нишу, а према тада важећем Закону о војним становима, који је донијет 1990. године, откупио је стан у Сарајеву марта 1992. године. Сарајево је напустио 19. јуна 1992. године.
Суд у Стразбуру је у пресуди 27. маја ове године наложио БиХ да Ђокићу исплати 65.000 евра.
Влада Федерације БиХ тада је саопштила да би могло доћи до колапса Федерације уколико се одлука Суда у Стразбуру о "случају Ђокић" примјени на више од 20 000 станова које би, према тој пресуди, Федерација БиХ требало да врати бившим српским власницима.
Случај Ђокић почиње у августу 1998. године, када је поднио захтјев за поврат стана у Сарајеву, који је, 30. марта 2000. године, одбачен на основу Закона о реституцији станова из 1998. године, а надлежно министарство Кантона Сарајево потврдило је ту одлуку, 30. марта 2000. године.
Идуће године, Ђокић је поднио жалбу због угрожавања људских права. Ђокић, који није успио да врати власништво над станом у Сарајеву, до данас није добио ни стан у Србији.
У пресуди суда у Стразбуру наводи се да је јасно да је подносилац захтјева у овом случају претрпио нематеријални губитак који произлази из повреде Конвенције, који је потребно надокнадити.
Тај суд цитира дио Анекса четири, Дејтонског споразума, који је Устав БиХ, у којем пише да "све избјеглице и расељене особе имају право да се слободно врате у своје домове".
Те особе имају право, у складу са Анексом седам, на враћање имовине које су били лишени током непријатељстава од 1991. године, као и право на накнаду за сву такву имовину која се не може вратити.
Све обавезе или изјаве у вези са таквом имовином, под присилом су ништавне.