Svijet
Свет убрзано троши свој "карбонски буџет"
ТЈЕНЂИН – Емисија гасова са ефектом стаклене баште би могла за трећину да премаши ниво изнад којег пријети озбиљна опасност од глобалног загријавања, саопштила је еколошка организација Светски фонд живог света (WWF), апелујући на учеснике климатске конференције Уједињених нација у Кини да се позабаве тим проблемом.
Преговарачи из 177 земље засједају у кинеском граду Тјенђину од 4. до 9. октобра у покушају да постигну договор о документу који би требало да наслиједи Протокол из Кјота, кључни споразум УН о борби против глобалног загријавања, чија важност истиче 2012. године, пренио је Ројтерс.
У извештају WWF се наводи да је свијет веома близу томе да пређе ограничену количину угљен-диоксида (ЦО2) и других гасова са ефектом стаклене баште у атмосфери, после чега би вјероватно биле покренуте опасне климатске промјене.
"Ако замислимо ту количину угљендиоксида као огромну торту, свијет је досад већ појео већи њен дио. Потребно је да на климатским преговорима у Тјенђину буде макар неких индиција да тај тренд почиње да се мијења", изјавио је челник Глобалне климатске иницијативе WWF-а Гордон Шепард.
CO2 је кључни дио атмосфере и гас којег у природном циклусу упијају и испуштају биљке, океани и тло. Људске активности - од сагоријевања фосилних горива, до уништења шума - су, међутим, пореметиле тај циклус, тако да је количина тог гаса у атмосфери већа него што природа може да апсорбује.