Društvo

Устоличен патријарх Иринеј

Патријарх српски Иринеј, 45. поглавар Српске православне цркве, свечано је уведен у трон патријарха у Пећкој патријаршији данас око 12.50. Литургија је почела у 10 сати, свечано устоличење око 12.40.


У трон врховног поглавара патријарха су увели митрополит црногорско-приморски Амфилохије и митрополит загребачко-љубљански Јован.

Они су му уручилии панагију архиепископа (мала икона која се носи на прсима), жезло и бијелу панакамилавку (капу).

Црквеним звонима и Светом архијерејском литургијум у храму Свети Апостоли у Пећкој патријаршији, на Косову и Метхији, почела је церемонија свечаног устоличења патријарха српског Иринеја на Светосавски трон као 45. врховног поглавара Српске православне цркве.

Литургију је служио његова светост патријарх Иринеј са епископима.

Државу је на устоличењу представљао предсједник Србије Борис Тадић.

Мало историје

Пећка патријаршија је традиционално средиште у коме су вијековима устоличавани српски патријарси.

Од првог српског архиепископа Светог Саве, који је то био у периоду од 1219. до 1233. године до патријарха Иринеја, српски народ и Српска црква имали су многе изузетне духовне вође, монахе и подвижнике, пјеснике и државнике, који су, сваки у своје вријеме, често имали и пресудну улогу у преживљавању разних голгота и српским васкрсима.

Иначе, последњи српски архиепископ и први српски патријарх био је Свети Јоаникије Други.

Српска архиепископија је на Цвијети 1346. године проглашена за Патријаршију, а Јоаникије који је постао први српски патријарх крунисао је цара Душана.

Након крунисања цара Душана и проглашења Пећи за "столицу" Патријаршије 1346. године и вишевековне османлијске владавине и ратова, 1920. године поново је успостављена Пећка патријаршија.

Први патријарх који је у том здању устоличен након његовог обнављања је Димитрије Павловић.

Патријарх Иринеј на Светосавском трону замијенио је патријарха Павла који је на тој светој дужности био 19 година.

Први међу једнаким архијерејима изабран је 23. јануара, а сутрадан је хиротонисан у Саборној цркви у Београду.

Добродошлица

Уочи церемоније устоличења, у пећким улицама које воде ка манастиру били су излијепљени плакати са ликом поглавара Српске православне цркве и порукама на енглеском "ратни злочин" и "иди у пакао".

Плакате су током преподнева уклонили војници Кфора.

Осим тога, вјерници који су допутовали у Пећ како би присуствовали чину устоличења нису били изложени другим непријатностима.

Албанци из Пећи изјављивали су током дана новинарима да је Косово "демократска држава", да је устоличење српског патријарха верски догађај, те да су сви који су дошли на устоличење добродошли као гости.

Косовска полиција у Пећи контролише саобраћај и долазак вјерника на свим важнијим раскрсницама, а непосредну околину манастира обезбјеђују италијански војници из састава Кфора.

Званице

Уочи почетка церемоније устоличења у Пећку патријаршију су стигли посланик Самосталне српске демократске странке у Хрватском Сабору Милорад Пуповац, командант Кфора Ерхард Билер, шеф Еулекса Ив де Кермабон и шеф УНМИК-а Ламберто Занијер, реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић, надбискуп београдски Станислав Хочевар, србијански муфтија Мухамед Јусуфспахић и представници дипломатског кора.

Руску православну црква представља митрополит Иларион, Јерусалимску патријаршију архиепископ Тефилактос, Грузијску патријаршију митрополит Герасим, Румунску православну цркву митрополит Иринеј, Бугарску православну цркву митрополит Доментијан, поглавар Кипарске православне цркве Хризостом, Грчку православну цркву митрополит Теологос, Албанску православну цкрве митрополит Игнациос, а присутан је и представник Пољске православне цкрве.

Устоличење присуствује и принц Александар Карађорђевић са породицом, руски амбасадор у Београду Александар Конузин, као и функционер Уједињених региона Србије Предраг Марковић.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog