Svijet

Kина: Не дајте Нобела дисиденту

ОСЛО - Кина је упозорила норвешки Комитет за додјелу Нобелове награде да не додјељује Нобелову награду за мир кинеском дисиденту, изјавио је данас директор Нобеловог института Геир Лундестад, док је Лиу Сиаобо, који се налази у затвору, један од овогодишњих фаворита.


Лундестад је рекао да му је ово упозорење упутио замјеник министра иностраних послова Кине Фу Јинг током сусрета у Ослу.

"Познато је да су Кинези изнијели своје ставове када је име кинеског дисидента поменуто за Нобелову награду", изјавио је за АФП Лундестад.

Он је додао да је то поново изнесено у јуну Фу Јинг током састанка у амбасади Кине у Ослу.

Лундестад је синоћ изјавио за државну телевизију НРК да би додјела Нобелове награде кинеском дисиденту била схваћена као "непријатељски гест" у односима између Кине и Норвешке.

Он је додао да ова врста протеста /демарш/ није неуобичајена, али неће утицати на рад комитета и напоменуо да сваке године представници различитих земаља дају своје мишљење ко треба или не треба да прими награду.

"Протест Пекинга није спријечио Нобелов комитет да додијели награду за мир далај-лами 1989. године", изјавио је Лундестад.

Познати кинески борац за људска права Лиу Сиаобо /54/ осуђен је 2009. године на 11 година затвора због "противдржавних радњи".

Разлог његовог хапшења била је такозвана "Повеља 08", текст који предвиђа већу демократичност земље, а на којој је сарађивао са неколико стотина адвоката, научника, писаца и других умјетника, од којих је једино он завршио у притвору.

Према кладионичарима, он је један од фаворита међу 237 кандидата у трци за овогодишњу Нобелову награду за мир.

Име добитника биће саопштено 8. октобра.

Његову кандидатуру међу осталима подржао је и бивши чешки предсједник Вацлав Хавел, један од аутора "Повеље 77" за демократизацију комунистичке Чехословачке која је инспирисала Лија Сиаобоа.

Више од 120 универзитетских професора, писаца и адвоката, углавном Кинеза, покренуло је петицију за позив Нобеловом комитету да Сиаобоу додијели престижну награду.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog