Politika

Шутановац: Клинтонова долази пријатељски

БЕОГРАД - Министар одбране Србије Драган Шутановац изјавио је данас да не очекује притиске приликом посјете америчке државне секретарке Хилари Клинтон Србији, која се очекује у октобру, али још није званично потврђена.


"Мислим да ће то бити пријатељска посета која ће нудити решења за проблеме у којима се налазе Србија и Америка", рекао је Шутановац новинарима у Београду и изразио увјерење да ће посјета Хилари Клинтон "бити на нивоу добрих разговора о будућности, не само Србије већ и целог западог Балкана".


Министар одбране Србије је на отварању регионалне конференције "Интеграција западног Балкана у мрежу глобалне безбедности" рекао да безбједносна питање превазиле границе држава, а да су безбједносни изазови у региону шанса за јачање сарадње.

Шутановац је оцијенио да западни Балкан напредује у реформама и евроинтеграцијама, али да и даље постоје безбједносни проблеми као што су питање статуса Косова, покушаји наметања ревизије мировних споразума, етничке и вјерске тензије, али и организовани криминал, трговина наркотицима, људима и оружјем или неефикасна привреда.

Српски министар је рекао да и процес регионалне сарадње на плану одбране добро напредује и да Србија има закључене споразуме у области одбране са свим државама региона осим са Албанијом.

Шутановац је истакао да је сарадња САД и Србије у одбрани најбоља у укупним односима двије земље, док је сарадња са Русијом добра, али "далеко испод очекиваног и потребног нивоа".

Америчка амбасадорка у Србији Мери Ворлик поздравила је промјене које је Србија направила у сектору одбране истакавши да су интеграције у глобалну мрежу безбједности најбољи начин за размјену информација са САД и европским земљама.

Генерални секретар Центра за безбједносне студије из БиХ Денис Хаџовић који учествује у раду конференције рекао је Срни да је БиХ као дио региона западног Балкана заинтересована за системе колективне безбједности.

"Сматрамо да не можемо градити одбрану земље другачије него само у пакету са осталим земљама", рекао је Хаџовић и објаснио да је БиХ на спољно-политичком плану дефинисала своје циљеве кроз НАТО и приступање ЕУ.

Хаџовић је рекао да је НАТО пуно урадио на реформи одбране у БиХ и истакао да се реформа одбране са правом сматра најнапреднијим фактором развоја у друштву у БиХ.

Конференција "Интеграција западног Балкана у мрежу глобалне безбедности" организовао је Центар за студије САД Факултета политичких наука у Београду уз подршку Амбасаде САД у Србији и Балканског фонда за демократију њемачког Маршаловог Фонда САД.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog