Društvo

Крчмар: Институт за нестале и даље ради по своме

БАЊА ЛУКА - Руководилац Оперативног тима за тражење несталих лица Републике Српске Горан Крчмар изјавио је да управљачка структура Института за тражење несталих БиХ жели да ради по своме и даље, не мислећи на апеле породица, нити на упозорења Савјета министара БиХ, те да не зна докле ће тако ићи.


 

Он је рекао да је комплетна управљачка структура Института нелегитимна, додајући да се у 2011. годину улази са много неизвјесности када је ријеч о тражењу несталих.

"Сви захтјеви породица несталих Срба су оправдани, а Институт постоји управо због тих породица, припадника сва три народа. Aко породице нису задовољне резултатима његовог рада, онда се морају запитати о чему се ради. Нисам био за подношење оставки, био сам за сарадњу", рекао је Крчмар.

Он је нагласио да је више пута било покушаја да се оствари неку сарадњу и успијевало се договорити са појединим представницима Института, али ти договори су само важили у Бањој Луци, а чим су долазили у Сарајево, они су престајали да важе.

Крчмар је навео да оснивање Института није дало резултат, иако се очекивало, а законска категорија је да се убрза процес тражења и ријеше ти случајеви и да је проблем што је Институт исполитизован.

"Жалосно је сада чути из Колегијума директора да су вишегодишњи вапаји породица предизборна кампања. Нису људи који траже своју дјецу у предизборној кампањи. Да ли су у предизборној кампањи они који су директори Института и данас се налазе на билбордима по Сарајеву или отац или мајка који траже свога сина", питао је Крчмар.

Он је поновио податке да је за пет мјесеци рада Института идентификовано 600 Бошњака и само осам Срба, што је био довољан аларм да нешто није у реду.

Говорећи о надлежности Тужилаштва БиХ над ексхумацијама, он је истакао да надлежност Тужилаштва није дефинисана и да не вјерује да ће се нешто побољшати, јер се тиме улази у још већи хаос, пошто људи у Тужилаштву БиХ већ имају више од 20 000 предмета и нема шансе да прате и овај процес.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog