Nauka
Поларна свјетлост Сатурнова
Астрономи су забиљежили детаљне слике поларне свјетлости на сјеверном полу Сатурна, преноси “Дејли телеграф”.
Више од 1.000 фотографија, начињених уз помоћ свемирске сонде “Касини”, показују спектакуларну јарку зелену свјетлост познату и као аурора
Научници су направили кратак филм од фотографија које показују аурору како трепери у већем и мањем интензитету током дана који на тој планети траје 10 сати и 47 минута. Они се надају да ће им овај снимак помоћи да боље разумију феномен поларне свјетлости и на Земљи и на другим планетама.
Честице које Сунце избаци у свемир реагују са наелектрисаним атомима из атмосфере планете , стварајући тако јарку свјетлост. Међутим промјене у интензитету ауроре на Сатурну током периода од једног дана указују на то да правац у коме се налази Сунце утиче на то колико ће свјетлост бити јака. На инфрацрвеним сликама се види да је свјетлост најјаснија око поднева и око поноћи.
“Сатурнова аурора је веома сложена појава и ми смо тек почели да схватамо који су ту фактори битни. Овим проучавањем ћемо добити дубљи увид у широк спектар различитих особина тих светлости и моћи ћемо да разумијемо шта утиче на њихове карактеристике”, изјавио је доктор Том Сталард са универзитета у Лестеру, који је представио ове снимке на Европском конгресу планетарних наука у Риму.