Politika
Љајић: Зукорлића не подржава нико споља, осим Церића
БЕОГРАД - Министар за рад и социјалну политику Србије Расим Љајић тврди да иза посљедњих инцидената у Новом Пазару не стоји никаква "велика прича" и да је апсолутно сигуран да санџачки муфтија Муамер Зукорлић нема подршку споља, осим од реиса Исламске заједнице у БиХ Мустафе Церића.
"Овде је реч искључиво о кампањи која се базира на стварању кризе. Крајњи циљ им је освајање локалне власти, што је немогуће, јер нико од нас неће са Зукорлићем... Оваквих инцидената биће све до наредних избора, јер Зукоролићу највише одговорају кризе", рекао је Љајић.
Љајић је за "Прес" истакао да је најбоља тактика да се медији не баве Зукорлићем, а да држава инвестира у Санџак.
Министар за људска и мањинска права Србије Светозар Чиплић рекао је за "Блиц" да неки од бошњачких лидера у Србији блокирају уставна права Бошњака и њихова права на мањинску самоуправу.
Говорећи о проблему неконституисања Бошњачког националног савјета, Чиплић је навео да је компромис свима у интересу, а прије свега самим Бошњацима, и да ће он радо спровести заједнички договор, али тај договор треба да буде у општем интересу, а не у интересу било чијих политичких промоција.
Он је оцијенио да није неконституисање Бошњачког националног савјета покварило до тада одличне односе у Санџаку, али да је за кратко вријеме отворен широк фронт питања у којима сукоб постоји, од Националног савјета, преко промјене уставног положаја Бошњака, до вјероучитеља и вакуфске имовине.
"Ако хоћете на поједностављен начин да се каже, проблем у вези са Националним саветом није могао бити избегнут и верујем да данас постаје кристално јасно да се на један већ превазиђен начин покушава отворити политички процес у којем се изражава амбиција да се буде незаобилазни актер са којим ће Влада Србије морати да `преговара` и `тргује`", истакао је Чиплић.
Зукорлићеве присталице протестовале су у Новом Пазару у суботу, 4. септембра, због изградње вртића у том граду на локацији за коју тврде да припада њиховој исламској заједници, док градске власти наводе да је та локација још прије много година купљена од исламске заједнице.
На тим протестима су повријеђена четворица полицајаца и двојица службеника Зукорлићеве исламске заједнице.
Исламска заједница у Србији, коју предводи Зукорлић, у посљедње вријеме тврди да су угрожена људска права муслимана у Србији, да им се држава мијеша у вјеронауку и траже обнову аутономије Санџака.
У Србији већ неколико година дјелују двије супростављене исламске заједнице - Исламска заједница Србије са сједиштем у Београду, коју предводи реис Адем Зилкић и која за свој духовни центар сматра Београд, и Исламска заједница у Србији, са сједиштем у Новом Пазару, коју предводи санџачки муфтија Муамер Зукорлић и која за свој духовни центар сматра Сарајево.