Politika
Дачић: Економски помоћи Србе на КиМ
ГРАЧАНИЦА - Потпредсједник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да, без обзира на одлуку Уставног суда да се укине косовски додатак Србима на Косову и Метохији, држава мора наћи модус да, уз политичку подршку, економски помогне преосталим Србима у овој покрајини.
Дачић је истакао да је одлука Уставног суда Србије веома дискутабилна и да може имати врло различите конотације, али да ни у ком случају не смије бити тумачена као да Србија њоме даје до знања да је опстанак Срба на Косову и Метохији више не занима.
"Мислим да је Влада Србије у обавези да сагледа последице овакве одлуке Уставног Суда, да нађе нове механизме како би се подстицали људи да овде остану, живе и раде, јер није само битно политичко питање Косова. Битно је да људи овде могу обезбедити будућност својој деци", рекао је Дачић новинарима у порти манастира Грачаница.
Када би Уставни суд са таквом лакоћом могао да поништи одлуку косовских институција о независности, која представља флагрантно кршење Устава Србије, онда би, каже он, могао рећи да је одлука о укидању косовског додатка разумљива.
Он је рекао да Србија мора да штити своје легитимне интересе, али да мора да има у виду и реалност међународне ситуације у којој се налази и да из те тешке позиције извуче оно што је највише, а то је да се сачува мир и безбједност на Косову и Метохији.
"Србија се залаже да се наставе разговори о статусу Косова", рекао је Дачић и нагласио да Србија неће моћи мирно да гледа како неко настоји да протјера преостале Србе са Косова и Метохије.
Уставни суд Србије донио је одлуку да је неуставно издвајање косовског додатка, који подразумијева исплату додатних 50 одсто плате запосленима у државним институцијама на Косову.
Одлука о увођењу додатка донесена је 2003. године, а 2008. године је измијењена тако што је умјесто дотадашњих сто одсто износа плате издвајано 50 одсто.
Процјењује се да на Косову има неколико десетина хиљада Срба који примају косовски додатак. То су запослени у здравству, просвјети и јавним установама које се финансирају из буџета Србије.