Nauka
Поларна свјетлост видљива и код нас, али у мраку
Могуће је да наредних дана становници широм свијета виде током ноћи поларну свјетлост, објављено је ноћас.
Узрок су двије мање олује на Сунцу које су бљеснуле у недељу, шаљући хиљаде тона сунчеве плазме право ка Земљи.
Научници кажу да становништво америчких држава од Мејна до Мичигена и даље ка сјеверу може видјети необичну ноћну свјетлост у сјеверном делу неба.
Географска ширина Мејна је 44 степена северне ширине, а Мичигена 43 степена.
Географска ширина Србије је такође између 44. и 43. степена.
Обично се поларна свјетлост аурора бореалис види само у крајевима близу Сјеверног пола, а изгледа као брзо промјенљиви снопови црвене и зелене боје преко неба.
Међутим, олује на Сунцу их могу послати и јужније.
Амерички центар за прогнозу времена у свемиру у Боулдеру, Колорадо, каже да ће плазма стићи до Земље вјероватно вечерас или у сриједу пред зору.
Мање олује на Сунцу, какве су биле у недељу, нису већа пријетња сателитима и електро-мрежи.
Сунце је до недавно било у фази са мало олуја.
Поларна свјетлост, изазвана мањим олујама на Сунцу, наредних дана ће можда бити видљива и у Србији, изјавио је данас стручњак Астрономског друштва "Руђер Бошковић" Александар Оташевић.
Оташевић је агенцији Бета рекао да је поларна свјетлост последњи пут била виђена из Србије пре 10 година и додао да се она може уочити искључиво из природе и неосвијетљених насеља.
"Поларна светлост је врло танана у смислу интензитета, тако да је осветљено београдско небо и светло било којих других градова потпуно убија. Ако хоћете да уживате у том феномену, ипак се морате склонити од насељених места на неко мрачније место", рекао је Оташевић.