Politika

Босић: Мијењати спољну политику Србије и РС

БАЊА ЛУКА - Предсједник Српске демократске странке (СДС) Младен Босић изјавио је да одлука британског суда да не изручи Србији бившег члана ратног Предсједништва БиХ Ејупа Ганића представља повод за постављање спољне политике Србије и Републике Српске (РС) на сасвим друге основе.


Он је рекао да је ова одлука "још један у низу шамара који су западне земље задале Србији и РС" и потврда да "Срби имају третман другоразредног народа".

"Овим је јасно да они фаворизују друге народе, а воде поступке против цјелокупног српског руководства, док ослобађају и третирају као савезнике све оне који су били на другој страни", оцијенио је Босић.

Према његовим ријечима, спољна политика коју су водиле власти у Србији и РС "била је у свему добронамјерна и послушна према међународној заједници, коју представљају САД и Велика Британија и потребно је да се она ресетује".

Он је поручио да се након овог догађаја морају поново дефинисати приоритети политике према овим земљама и као основа узети споствени интерес, а не "празне флоскуле међу којима је и она да Европа нема алтернативу".

Екстрадициони суд у Лондону одбацио је данас захтјев Србије за изручењем бившег члана ратног Предсједништва БиХ Ејупа Ганића, уз образложење да би му суђење у Србији било политички мотивисано. Србија на ову одлуку суда има право жалбе.

Ганић је ухапшен 1. марта на аеродрому Хитроу у Лондону на основу потјернице коју је Србија расписала за њим и још 18 лица из БиХ због напада на колону ЈНА у Сарајеву 3. маја 1992. године.

Вијеће за ратне злочине Вишег суда у Београду покренуло је у децембру 2008. године истрагу против Ганића због сумње да је непосредно, заједно са другим лицима, супротно конкретним споразумима о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издавао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици.                        

Према подацима Центра јавне безбједности Источног Сарајева, у нападима 2. и 3. маја убијена су 42, а рањена 73 припадника ЈНА, док их је 215 заробљено.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog