Politika
Чему журба: Српска скупштина засједа о Косову
БЕОГРАД - Ванредно засједање Скупштине Србије са једином тачком дневног реда - приједлогом Резолуције Владе Србије о Косову - почело је нешто после 12 сати.
Сједници присуствује 215 од 250 посланика, а пред њима се налази предлог резолуције у којој се позива на преговоре, као пут до трајног рјешења и историјског помирења Срба и Албанаца.
У Дом Народне скупштине у подне су стигли предсједник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић са свим члановима владе и шеф правног тима Србије пред Међународним судом правде Душан Батаковић.
На почетку сједнице није прихваћен предлог Демократске странке Србије да се удвостручи вријеме за расправу.
Сједници су претходиле получасовне консултације посланичких група, на којима су десет минута учествовали шефови или замјеници шефова свих група у парламенту. Наиме, после десетак минута, састанак је напустио лидер „напредњака” Томислав Николић, а десет минута касније и шеф посланика ДСС Милош Алигрудић и Драган Тодоровић из СРС.
После састанка, нико није желио да даје изјаве новинарима.
Предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић јуче је изјавила да консултације са шефовима посланичких група бити одржане у намјери да се дође до договора о посланичком јединству које данас треба испољити. „Изузетно је важно да парламент покаже јединство и да сви политички субјекти испоље највиши степен зрелости поводом тог тако важног питања”, рекла је председница Скупштине Србије.
У владином приједлогу резолуције позива се на национално јединство и најављује коришћење свих расположивих дипломатских и политичких средстава за очување суверенитета и територијалног интегритета.
„Народна скупштина сматра да је неопходно да се путем мирних преговора дође до трајног, одрживог и обострано прихватљивог решења за Косово и Метохију, у складу са Уставом Републике Србије, које ће омогућити историјско помирење српског и албанског народа, као и мир и стабилност региона”, наводи се у тексту.
Оцјењује се да савјетодавно мишљење МСП правде отежава напоре Србије да оствари циљеве државне политике о Косову и Метохији, али најављује да ће Влада Србије поднијети Резолуцију Генералној скупштини УН, чије би усвајање отворило пут да се кроз преговоре дође до компромиса.
„Народна скупштина изражава пуно опредељење за остваривање државног и политичког јединства по питању очувања Косова и Метохије и потврђује да Република Србија никада неће, ни експлицитно ни имплицитно, признати једнострано проглашену независност Косова и Метохије”, истиче се у приједлогу резолуције.