Politika

Шпанија и Румунија неће признати Косово

Шпанија неће признати Косово као независну државу, упркос одлуци Међународног суда правде (МСП), јавили су данас шпански медији.


Шпански министар иностраних послова Михел Анхел Моратинос рекао је свом српском колеги Вуку Јеремићу да је одлука МСП отворила "нову фазу", али да није промијенила став Шпаније.

"Шпанија, бар за сада, неће установити дипломатске односе са Косовом," пише шпански дневник "Паис" позивајући се на дипломатски извор.

Шпанија сматра да је једностраним проглашењем независности Косова прекршен међународни закон и нарушен територијални интеритет Србије. Шпанија је и једна од пет чланица ЕУ која није признала независност Косова, одакле је повукла своје мировне снаге 2009. године.

Каталонска сепаратистичка странка ЕРЦ поздравила је одлуку МСП истичући да се тиме исказује да је "демократија изнад принципа територијалног интегритета."

Румунија и даље не признаје независност Косова упркос одлуци Међународног суда правде, саопштено је данас из румунског Министарства иностраних послова.

"Минстарство је поново потврдило свој став у вези са непризнавањем Косова као државе", наводи се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да Букурешт, уз дубоко поштовање и приврженост међународном праву и поштовању Међународног суда правде, сматра да се Суд бавио само законитошћу проглашења независности, а не његовим правним посљедицама, односно стварањем нове наводне државе. 

Румунско министарво позива на поновни дијалог између Београд и Приштине у проналажењу рјешења које би одговарало интересима обје стране и осигурало стабилност и европску перспективу региона.

Румунија, сусјед Србије, са већинским православним становништвом, одбила је да призна независност Косова, а дан након проглашења ове јужне српске покрајине - 17. фебруара 2008. године, предсједник Румуније Трајан Басеску је осудио тај чин као "нелегалан акт".

Осим Румуније још четири државе ЕУ нису до сада признале независност - Шпанија, Словачка, Грчка и Кипар.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog