Politika
Коштуница: Јефтина пропаганда власти довела до пораза
БЕОГРАД - Предсједник Демократске странке Србије Војислав Коштуница сматра да прави узрок несреће и тешког пораза који је донијело мишљење Међународног суда правде о независности Косова треба тражити у "јефтиној, бучној и лакомисленој пропаганди српских власти да ЕУ нема алтернативу".
"Непрестано смо јавно указивали да не треба тражити мишљење од Међународног суда правде, већ да треба тужити неку државу овом суду", рекао је Коштуница, наводећи да тужба, међутим, није поднесена јер се то косило са пропагандом да ЕУ нема алтернативу и јер је Брисел пријетио да би тужба успорила европске интеграције.
Он је додао да "власт није искрено бранила државу Србију и Косово и да се Србија сада суочава са резултатом те наопаке политике да је ЕУ преча од властите државе".
"Пошто сам два пута добровољно силазио с власти и подносио оставку када нисам био у могућности да проводим политику за коју сам се залагао, имам морално право да поставим јавно питање да ли ће због овог државног понижења и оваквог тешког пораза неко у Србији поднети оставку или неће", навео је Коштуница, који је био предсједник СРЈ и предсједник Владе Србије.
Питајући да ли ће онај који је први и најодговорнији за вођење ове погрешне политике поднијети оставку или неће, Коштуница је упозорио да чување власти по сваку цијену, нове политичке обмане и заваравања могу да воде Србију само у још много теже и веће поразе.
Коштуница је оцијенио да је од највећег значаја да српски народ остане да живи на Косову и Метохији.
"Цео српски народ је са нашим сународницима на Косову и ми као народ знамо истину коју нико и никада не може оспорити - да је Косово било и да ће увек бити део Србије. Од највећег значаја је да српски народ остане да живи на нашем Косову и Метохији, јер сваки Србин који живи у нашој јужној покрајини тиме чува и државност Србије", наводи се у изјави Коштунице достављеној медијима.
Међународни суд правде донио је јуче необавезујуће савjетодавно мишљење да косовски Албанци декларацијом о једностраном проглашењу независности Косова нису прекршили међународно право, нити резолуцију Савjета безбjедности УН 1244, као ни правни поредак установљен у покрајини том резолуцијом.