Politika

МСП: Декларација не нарушава међународно право

Декларација којом је ''косовски парламент'' прогласио независност није у супротности са међународним правом.


Предсjедник МСП Хисаши Овада саопштио је, читајући савjетодавно мишљење тог суда о легалности једнострано проглашене независности Косова, да је косовска декларација није у супротности са међународним правом.

Декларација о прогалшењу независности није у супротности ни са резолуцијом 12 44, као ни са уставним оквиром УНМИК, саопштио је Овада.

Предсједник МСП је на крају наво да је однос гласова судија био 10 према 4 у корист мишљења да одлука о самопроглашењу није прекршила међународно право.

МСП остао у оквирима свог мандата

МСП је саопштио да декларација о проглашењу независности не нарушава међународно право, јер га се тај акт Приштине практично ни не дотиче.

„Међународне правне норме немају никакву активну одредбу којом се ограничавају декларације о независности. Према томе, можемо закључити да Декларација од 17. фебруара не крши међународне правне норме”, наводи се у одлуци суда.

Суд је прецизирао да не расправља о праву на самоопредјељење или праву на нужну сецесију.

МСП је заправо остао у оквирима свог мандата, који подразумјева да се бави споровима између држава, као и на чињеницу да међународно право нити признаје право сецесионистичким покретима на отцјепљење, нити им га забрањује, наводе медији у Србији.

„Случај Косово” је тако враћен у Генералну скупштину УН, а Србија је добила прилику да исправност своје политике потврди на јесен у Њујорку.

Током првих пола часа излагања, судија Овада околности под којима је Генерална скупштина УН од Међународног суда правде затражила мишљење о легалности косовске независности, надлежностима суда, као и широком спектру докумената који су судије узеле у обзир приликом доношења савjетодавног мишљења.

"Не постоји никаква препрека око задатка који је од суда тражен. Генерална скупштина има легитимни интерес да добије одговор на ово питање, према томе суд сматра да не постоје увjерљиви разлози да не да савjетодавно мишљење у погледу питања које му је постављено", рекао је Овада.

Четрнаесточлано судско веће донијело је мишљење на захтјев Генералне скупштине УН, која је у октобру 2008. године подржала захтјев Србије да се испита легалност косовске независности. Девет од 14 сталних судија МСП долази из држава које су признале независност Косова, укључујући и Оваду, а из процесних разлога изостало је гласање судије из Кине.

Историјски процес

Процес доношења савјетодавног мишљења о Косову већ је ушао у историју међународног права, јер се у расправу укључио рекордан број држава, 36, као и због чињенице да је активно учешће узела и Кина, која се, претходно, никада није појавила на неком процесу пред Међународним судом правде.

У Палати мира у Хагу је и министар спољних послова Србије Вук Јеремић, као и читав српски правни тим. Делегација Косова, коју предводи Скендер Хисени, присутна је под називом "аутор једностране декларације", пошто самопроглашена држава Косово није чланица УН.

Савјетодавно мишљење није обавезујуће за државе, али ће, како су оцијенили стручњаци, имати велику правну, али и политичку и моралну тежину.

Косовски парламент једнострано је прогласио независност 17. фебурара 2007. године, што је, до сада, признало 69 од 192 држава чланица Уједињених нација.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog