Svijet

Невријеме омета чишћење нафтне мрље

ЛОНДОН - Стручњаци разматрају да ли ће тропска олуја омести радове на мјесту на којем је потонула нафтна платформа "Дипвотер хорајзон".


Уколико би се временски услови изнад Кариба погоршали и невријеме кренуло ка Мексичком заливу, бродови који упумпавају нафту из оштећеног извора морају да се повуку што значи да сљедеће седмице неће бити радова на отпусним изворима.

Високи званичник британске компаније "Бритиш петролеум" Кент Велс рекао је да је отпусни извор тренутно зачепљен у очекивању лоших временских услова.

Уколико ви се задржали повољни временски услови упумпавање блата у врх извора кроз нови поклопац могло би одмах бити проведено.

Велс је додао да им је потребна прогноза за сљедећа два до четири дана да би поставили посљедњи дио облоге, зацементирали је и потом упумпавали муљ.

Посљедњи дио облоге треба да буде постављен на дно отпусног извора прије него што се може наставити са бушењем оштећеног извора.

Када облога буде постављен на своје мјесто инжењери у року од пет до седам дана могу да раде на преосталом бушењу и потом да у извор упумпају блато и цемент.

Извор је тренутно затворен како би био обављена проба да ли има неких пукотина испод површине мора. "БП" и америчка влада разматрају да ли да извор остане затворен или отворен улолико би се због лоших временских услова бродови морали повући.

Амерички Национални центар за праћење урагана саопштио је данас да постоји 50 одсто шансе да ће се временски систем, који је тренутно формиран изнад острва Хиспањола, прерасти у циклон.

Током дана биће обављени летови метеоролошким авионом, како би се боље процјенила ситуација.

Амерички званичник Тед Ален који је задужен за радове на рашчишћавању мрље, рекао је да ће одлука да ли ће бродови бити повучени бити донијета на основу података на који се начин олуја развија.

Компанија "Шел оил" већ је започела евакуацију својих радника.

Једанаест радника погинуло је када се на платформи "Дипвотер хорајзон", средином априла ове године, догодила експлозија, након чега је у залив истекла огромна количина нафте.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog