Nauka

Велико археолошко откриће код Зајечара

На локацији Феликс Ромулијана код Зајечара српски и њемачки археолози открили су скулптуру, приказ трачког коњаника из II вијека. Приказ пронађен ван зидина царске палате.


Стручњаци кажу да је та скулптура најзначајније откриће послије архиволте из 1984. године, и порфирне главе Галерија из 1993. године.

Претпоставља се да скулптура симболизује побједу Рима над варварима. На њој се види дивља свиња поклекла на предње ноге прободена копљем и ловачки пас који ју је ухватио за ногу. Виде се и два коњска копита.

"У једном рушевинском слоју шута открили смо скулптуру, дио скулптуре, за који сматрамо да представља дио једне веће скулптуралне групе, познате као 'Трачки коњаник'", наводи докторка Зелада Зомер фон Булов.

Скулптура није у цјелини очувана, јер недостају коњ и јахач. Претпоставља се да је јахач који недостаје, у ствари богиња Дијана, која је код Римљана и Латина била богиња лова.

Представник Археолошког института из Београда Стефан Поп Лазић, рекао је да су најсавременија снимања на овом терену открила да се ван зидина царске палате налази једно читаво насеље са око 50 грађевина.

"Сигурно је да се ту налазила вила неког земљопосједника са двориштем у средини, а по остацима стакла је јасно да су се на овом мјесту одвијале многобројне дјелатности. Претпостављамо да су се вршиле припреме за изградњу царске палате, што ће све будућа истраживања показати", изјавио је Лазић.

Директор Народног музеја у Зајечару Бора Димитријевић увјерен је да Гамзиград крије још много тајни и да вријеме великих налаза није прошло.

Како Димитријевић каже, умјетничка и историјска вриједност ове скулптуре, помоћи ће да откријемо нове појединости о историји царске палате Феликс Ромулијана, која је под заштитом Унеска од 2007. године.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog