Politika

Неприхватљив приједлог ЕУ о заједничкој резолуцији

БЕОГРАД - Државни врх је на састанку код предсједника Србије Бориса Тадића разматрао понуду Европске уније да заједно са Србијом пише резолуцију о Косову која ће бити поднесена Генералној скупштини УН, сазнаје београдски "Блиц" из незваничних извора.


 

Одлука још није позната, али како за "Блиц" кажу поуздани извори у Влади Србије, папир који је прошлог петка стигао из Брисела је "сувише неутралан и неодређен и неприхватљив за Србију".

У приједлогу ЕУ да заједно са Србијом спонзорише српску резолуцију која као сљедећи кључни корак у политици Београда према Косову треба да буде поднесена у УН и да доведе до преговора о статусу, не помињу се ни статус ни преговори, кажу незванично у Влади.

"Тај папир потпуно елиминише позив на преговоре Србије и Косова о статусу и не помиње нелегалност самопроглашене независности Косова и зато је као такав неприхватљив. Нереално је очекивати да Србија прихвати такав предлог. Наравно, има још простора да се о томе преговара са Бриселом, али тешко је очекивати да ЕУ, чије су 22 земље признале Косово, прихвати да се у резолуцији затраже преговори о статусу", рекао је извор из Владе Србије.

Међународни суд правде сутра ће у 15.00 часова у Хагу на јавној сједници прочитати мишљење о легалности косовске независности.

Одмах након тога Влада Србије одржаће ванредну сједницу на којој ће шеф дипломатије Вук Јеремић поднијети извјештај, али ће предложити и приједлог мјера шта да се даље ради. Заказивање сједнице Скупштине Србије након тога није извјесно и зависиће од процјене ситуације.

Владајућа коалиција у Скупштини Србије одбила је јуче иницијативу ДСС-а и ЛДП-а да Скупштина Србије расправља о мишљењу Суда, оцјењујући да за тим нема потребе јер Влада Србије не намјерава да мијења политику по том питању.

На дан објављивања одлуке Међународног суда правде звониће звона на црквама Српске православне цркве, а свештеници ће потом служити молебан за повољно рјешење статуса Косова.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog