Svijet
EУ критикује Бугарску, хвали Румунију
БРИСЕЛ - ЕУ је критиковала Румунију због заостајања у напорима да искоријени корупцију, али је похвалила Бугарску, која је истовремено уз Софију приступила европском блоку, због напретка у борби против корупције.
У свом годишњем извјештају о напретку Европска комисија је саопштила да румунским политичарима недостаје воља да покрену реформе, што није у складу са обавезама које је ова земља преузела уласком у ЕУ.
"Бугарска је постигла напредак у провођењу реформи и постигла је важне резултате, док је Румунија изгубила замах," наводи се у извјештају који је данас објављен.
ЕУ је приликом приступа ове двије земље ставила под посебан надзор због забринутости усљед раније распрострањене појаве корупције и организованог криминала.
Аналитичари наводе да би у случају Румуније због корупције ова земља могла остати без споразума о помоћи вриједног 20 милијарди евра постигнутог са Међународним монетарним фондом (ММФ).
Европска комисија посебно незадовољство је изразила новим румунским законом којом Агенција за национални интегритет, задужена за борбу против корупције и која провјерава имовину политичара, нема скоро никаква овлаштења.
Поједине дипломате истичу да непрестане критике због корупције потврђују њихов став да Бугарска и Румунија нису биле спремне за улазак у ЕУ. Према њиховом мишљењу, због тога ће се потенцијални кандидати за улазак у ЕУ, попут Србије и Албаније, суочити са оштријим регулативама.
У извјештају се од Румуније захтијева да унаприједи судство, појача борбу против корупције на вишим нивоима власти и побошља процес јавних набавки.
Брисел је, с друге стране, похвалио Румунију ради недавног усвајања нових закона у области грађанских и кривичнох процедура.
Ово је први пут да Европска комисија у свом извјештају оптужује политички миље у Румунији за недостатак воље за борбу против корупције.
Међутим, Европска комисија не планира изрицање било које врсте санкција. Брисел би могао да суспендује сарадњу са Букурештом у области правосуђа или унутрашњих послова или би могао да суспендује фондове у случају да утврђене нерегуларности изазивају забринутост.
"Тренутно нема потребе за суспензијом фондова ЕУ. Сада није вријеме да говоримо о санкцијама", рекао је портпарол Европске комисије Марк Греј.