Politika

Признање није услов, али може помоћи

НОВИ САД - Директор Института европских региона из Салцбурга Франц Шаусбергер тврди да признавање независности Косова не смије да буде услов Србији за пријем у Европску унију (ЕУ), мада сматра да то "може да буде од помоћи".


"При томе, не говорим о безусловном признању, већ под одређеним условима, са статусом Косова који је прихватљив за Србију. Мислим да је сазрело вријеме за проналажење неког заједничког решења за обје стране", рекао је Шаусбергер за новосадски "Дневник".

Шаусбергер, некадашњи извјестилац Комитета региона за Западни Балкан, рекао је да је начелно став ЕУ да се свака регионализација мора одвијати у границама постојећег устава једне земље.

"Конкретно, у случају Статута Каталоније, у питању је интерна ствар земље и њених органа да одлуче да ли се претензије једног региона крећу у границама устава или не. Ако се не крећу, на региону је да се с том одлуком помири или да покрене поступак за измену устава", додао је он.

Међутим, каже Шаусбергер, уколико се централне власти упорно оглушују о интересе и потребе региона, то ће прије или касније довести до настојања која воде сепаратизму. "Али, то није случај са Шпанијом, јер тамошњи региони и сад имају веома висок степен аутономије", додао је директор Института европских региона из Салцбурга.

Говорећи о ситуацији Белгији, Шаусбергер сматра да се она никад неће распасти, ма колико то наговјешатавале садашње тензије у држави.

"У Белгији ствари стоје другачије, тамо је прије ријеч о националном питању, а не о питању аутономије регија. Узрок проблема, дакле, није у степену регионалне аутономије, који је веома висок, већ у чињеници да једна национална заједница, конкретно Фламанци, не желе више да живе унутар заједничке државе са Валонцима. Али, могу да вас умирим, Белгија се неће распасти - то ЕУ неће дозволити", тврди Шаусбергер.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog