Politika
МСП-Косово-УН: Могуће двије резолуције?
БЕОГРАД - Уколико савјетодавно мишљење Међународног суда правде /МСП/ о легалности једнострано проглашене независности Косова не буде резолутно и ако ниједна од заинтересованих страна не одустане, на годишњој сједници Генералне скупштине УН у септембру вјероватно ће се водити политичка битка око два приједлога резолуције, пише београдска "Политика".
Лист наводи да ће то бити битка око приједлога Србије у којем се позива на формулације које се у савјетодавном мишљењу могу прочитати у корист Србије и у којем би се тражили свеобухватни преговори са косовским Албанцима и другог приједлога резолуције, који би поднијеле земље које су признале независност Косова, можда чак и само Косово, а којом се "бетонира" независност и позивају све земље које су се до сада уздржавале да признају Косово.
Уколико мишљење суда буде такво да Србија уз помоћ земаља које је подржавају успије у Њујорку да "прогура" резолуцију која би недвосмислено констатовала да је независност Косова противправна, зауставила би нова признања независности јужне покрајине, али би, с обзиром на упозорења дипломата земаља које подржавају независност, значила заоштравање односа са САД и ЕУ.
Бивши амбасадор Србије у Паризу Предраг Симић рекао је за "Политику" да већ стижу информације да делегације појединих великих земаља лобирају за признавање независности Косова, али и да земље које подржавају Србију, такође, желе јасно постављен став на основу кога ће се опредјељивати.
Уредник "Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић сматра да ће послије мишљења МСП услиједити нова признања, након чега ће тако оснажено Косово тражити да Генерална скупштина УН верификује то као побједу.
"Главни аргумент подносилаца ове резолуције неће бити оно што пише у одлуци суда него та нова признања која су Вашингтон и западне престонице избоксовали за њих", предвиђа Вукадиновић.
Он сматра да се мора или "капитулирати у потпуности", или истрајати до краја у отпору косовској независности, па евентуално у оквиру те чврстине трагати за неким компромисима.