Svijet
Непопуларне мјере штедње у Италији и Шпанији
ЛОНДОН - Упркос чињеници да је влада у Мадриду увела неке од најоштријих мјера штедње у Европској унији, независни економски аналитичари доводе у питање средњорочне планове економског развоја, пише данас лондонски Фајненшел тајмс.
Ти планови се, како истичу, сувише ослањају на предвиђања привредног раста која су нереално оптимистична.
Лист подсјећа да је шпански премијер Хосе Луис Сапатеро позвао сународнике да подрже драстичне мјере штедње и привредне реформе зарад будућности земље.
Социјалистички премијер, који је на политичкој позорници све изолованији а у народу све непопуларнији, био је приморан да у парламенту објасни нагли заокрет у својој политици који је морао да направи под притиском међународних финансијских тржишта и шпанских партнера у ЕУ.
Истовремено, италијански премијер Силвио Берлускони је био приморан да кресање буџета претвори у гласање о повјерењу његовој влади, преноси Би-Би-Си писање „Фајненшел тајмса”.
Тај изузетно непопуларни пакет штедње од 25 милијарди евра наишао је на противљење и унутар владајуће коалиције.
И мада је мало вјероватно да ће ребаланс буџета довести до пада владе, неки аналитичари предвиђају да је, због унутарстраначких сукоба, мало вјероватно да ће Берлускони политички преживјети до краја мандата, 2013. године.
Лондонски листови опширно извјештавају о томе како ће се мјере штедње у државном сектору од 25 одсто, које је најавила британска влада како би смањила огроман јавни дуг и буџетски дефицит, одразити на систем здравствене заштите, судство и образовање.