Politika

Након одлуке МСП слиједи лобирање

БЕОГРАД - Од 22. јула када Међународни суд правде у Хагу да своје мишљење о легалности проглашене косовске независности, почиње завршни чин српског дипломатског лобирања, чији је циљ да се у Генералној скупштини УН изгласа резолуција којом се траже нови преговори о Косову.


Београд ће у преговорима тражити да сјевер Косова, на коме су Срби већина, добије исто што и преостали дио, јужно од Ибра - независност или висок степен аутономије, сазнаје београдски "Блиц" у врху власти.


"Очекујемо да ће правно мишљење суда бити победа за Србију, а резолуција коју ћемо предложити Генералној скупштини таква је да ће бити срамота гласати против ње. Верујемо да ће и многе земље које су признале Косово да се уздрже од гласања против ове резолуције", рекао је извор "Блица" и нагласио да ће исход гласања бити веома неизвјестан, јер су најмоћније земље свијета, са Америком на челу, тренутно веома ангажоване да спријече усвајање српске резолуције у УН.

Док предсједник Суда у Хагу Хисаши Овада не саопшти мишљење о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом, практично се неће знати пуна садржина тог документа, али се, на основу доступних информација у Београду закључује да ће суд рећи да је на дјелу кршење међународног права. Од садржине судског документа за који се очекује да ће бити обиман, зависиће садржина српске резолуције.

"Важан део резолуције представљаће објашњење судске одлуке. Практично, главна борба у Генералној скупштини биће управо око тумачења саветодавног мишљења суда које ће свакако имати неке додатке који иду у прилог косовској страни. Наш главни задатак је да за српску резолуцију придобијемо већину у Генералној скупштини УН, што неће бити нимало лако", рекао је овај извор.

Притисци на Србију да одустане од резолуције и да пристане да Генерална скупштина УН, како је то уобичајено, само прими на знање мишљење суда, веома су се појачали у посљедње вријеме. Београду се стално предочава да је план за Косово "штетан" за Србију и да ће изгубити и оно што је сад на столу, а не нуди се много - аутономија за сјевер Косова, енклаве и српске манастире.

На јавно засједање суда у Палати мира у Хагу, путује комплетан правни тим Србије са министром спољних послова Вуком Јеремићем на челу, а биће присутни и Душан Батаковић, Саша Обрадовић, Владимир Ђерић, као и страни стручњаци који помажу.

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog