Društvo

Црна Гора: Петиција за одбрану српског језика

Сајт ИН4С укључио се у активну борбу за заштиту српског језика од покушаја стварања црногорског језика, те је покренуо интернет петицију којом би се дигао глас против злочина над српским језиком.


Позив на потписивање петиције:

Након учесталих најава и прокламација црногорског режима и све ближег завршетка кампање за преименовање матерњег у црногорски језик уз најављено образовање у школама на истом, налазимо да се глас и акција политичких партија, нво организација за заштиту људских права и појединаца у решавању питања статуса и употребе српског језика, не назире. Након перфидног преименовања српског језика у матерњи неколико година је прошло у убјеђивању наше дјеце и нас родитеља да је све остало исто.

Јасан нам је био редослед потеза у поквареној игри у којој смо ми Срби пројектовани да будемо једини народ који живи на простору ЦГ који је осуђен да у 21. вијеку остане без права која смо користили вјековима. Немамо ни намјеру ни одобрење од било кога да генерације наших потомака лишимо основних људских права, па ни права да слободно користе свој матерњи српски језик.

Вријеме је за акцију

У овом тренутку се нећемо бавити међународним конвенцијама о људским и посебно дјечјим правима. Позивамо се на природно право да слободно користимо и да се школујемо на језику којим је писано прастаро "Мирослављево јеванђеље", "Октоих", "Горски вијенац", "На Дрини ћуприја" и још на стотине хиљада страница мање или више познатих свједочанстава наше, српске, културе. Позивамо се и на чињеницу да нас Срба у ЦГ живи 198, 414 или једна трећина популације. Сигурни смо да наш народ узорно учествује у економском животу земље и да редовно плаћа све пореске обавезе.

Узгред, напомињемо да 63,47 посто становника ЦГ говори српским језиком.

Нама, доље потписанима, потпуно је јасно што подразумијева васпитање и образовање на матерњем српском језику.

Образовање из свих предмета на српском језику, употреба наставних програма и уџбеника из Србије и Републике Српске, као и обезбјеђење адекватних простора и услова за одржавање наставе.

Нас, доље потписане, не интересује евентуална скупштинска дебата која би се водила поводом црногорског језика. Јасно нам је да ће црногорски језик сходно уставном решењу бити језик на којем ће се васпитавати и образовати млади Црногорци и Црногорке. Одлучни да заштитимо наше право на образовање на српском језику подржавамо и остале народе и етничке заједнице у заштити њиховог језичког, националног и културног идентитета.

Ми, доље потписани, вјерујемо да Црква, институције државе Србије и међународне организације морају преузети дио историјске одговорности у решавању овог проблема.

Вријеме је за акцију!

Петицију можете потписати овде

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog