Nauka
Бајкал-неистражени феномен
На Бајкалском језеру је започета 3. етапа дубинских истраживања уз учешће руских батискафа са људском посадом „Мир 1" и „Мир 2". Ове године у експедицији ће учествовати страни хидронаути и амерички филмски редитељ Џејмс Камерон, аутор „Титаника", „Терминатора" и „Аватара".
Научноистраживачка експедиција „Мирови на Бајкалу" стартовала је 2008. и наставила рад у љето 2009. године. У међувремену, руски батискафи су истражили централни дио дна Бајкалског језера, на дубини од преко хиљаду и по метара, проучили мјеста на дну из којих цури нафта и открили опсежна поља гасних хидрата, горива будућности. Захваљујући овим дубинским истраживањима, научници су добили огроман број нових материјала. За екологе су, на примјер, изузетно интересантни подаци о сталном цурењу примарне нафте из њедара Земље у Бајкалско језеро. Ове количине су незнатне, око 4 хиљаде тона годишње - говори руски геолог Игор Давиденко.
Али ово природно доспјевање нафте не изазива никакве примјетне промјене у екологији Бајкала. Штавише, подручја, гдје се ова нафта појављује, постају оазе дубинског живота Бајкала. У овом мјестима биљежи се процват фауне - зар то није за чуђење? Ми знамо да нафта обично све упропашћује. Али постоји још једна појава која је карактеристична само за Бајкал. Зими се на леду појављују кружне структуре. Природа ових кругова није позната. Научници су мислили на термалне воде, али дибина је тамо толико велика да никакве термалне воде неће стићи до површине. Након проучавања података које су прикупиле дубинске експедиције, руски геолози су дошли до закључка да су то струје ендогеног водоника које прожимају све слојеве вода Бајкала и да интеракција чистог водоника и нафте претвара последњу у храну за дубинску фауну овог јединственог језера.
Показало се да је научно интересовање за најчистије језеро планете толико велико да су упосленици Руске академије наука одлучили да наставе експедицију и 2010. године, што се раније није предвиђало: батискафи „Мир 1" и „Мир 2" били су ангажовани за истраживања у Атлантику.
Научници ће у оквиру 3. сезоне радити на подручју залива Мало море - између западне обале језера и острва Олхон. Они ће проучити тектонску активност на дну Бајкала, помјерање обалске линије и наставити трагање за артефактима, посебно за тзв. Колчаковим златом. 20-их година прошлог вијека негдје се у водама Бајкала изгубио траг жељезничке композиције са дијелом златних резерви Руског Царства. Легенда гласи да ово злато лежи на дну језера.
Крајем јула члановима експедиције ће се придружити страни хидронаути: биолог Силвија Ерл, освајач Маријанске потолине Дона Волш, а у августу филмски редитељ Џејмс Камерон који је користио руске батискафе приликом снимања подводних сцена за свој чувени „Титаник".