Nauka
Пловећа атомска електрана, која служи и као десалинизатор
У Русији се успjешно реализује пројекат стварања пловеће атомске електране.
Из Балтичке фабрике у Санкт-Петербургу довезен је енергетски блок који ће постати основни елеменат прве у свијету пловеће атомске топлане „Академик Ломоносов".
У таквим мини топланама могу да нађу примјену, како нови атомски реактори, тако и нуклеарни реактори који су првобитно пројектовани за ледоломце - наглашава Александар Берензон, представник компаније-пројектанта реакторског постројења, конструкторског бироа за машиноградњу „Африкантов".
Постројење које се састоји од пловеће централе је на свој начин јединствено. Уједно, почива на провјереним рјешењима бродске атомске енергетике.
''Ова реакторска постројења су већ око 50 година успјешно радила у совјетским ледоломцима на нуклеарни погон. Као што знате, наша домаћа ледоломачка флота је једина у свијету. И ова свестрано испитана технологија ће бити реализована у новом пројекту пловеће атомске топлане 'Академик Ломоносов' ''.
Данас је то, у суштини, прва у у свијету централа те врсте - нагласио је стручњак. - она може да производи електроенергију и топлоту, те да десалинизира морску воду. Она је заинтересовала и руске организације, и друге земље. Сви су хтјели да виде готов примјерак. И управо он се демонстрира у Балтичкој фабрици у Санкт-Петербургу.
''Предност централе је у томе што је то врло мобилан извор енергије. Она се водним артеријама може доставити у сваку тачку гдје има обалских линија. То могу да буду како удаљени региони Крајњег Сјевера или Далеког истока наше земље, тако и неке јуже земље које пате због несташице не само електроенергије, већ и слатке воде пошто се ова атомска топлана може користити и као десалинизатор''.
Док надземне нуклеарне електране захтјевају велике плацеве, изградњу чврстих фундаменталних конструкција, посебно у сеизмичким зонама, дотле се пловеће атомске топлане стварају на бродоградилштима, као бродови. Предузеће предаје наручиоцу производ према формули „кључ у руке". Очигледна предност овог пловила је у томе што енергија коју производи 2 до 3 пута јефтинија од оне из надземне електране, пошто потрошач не сноси никакве трошкове осим оних за изградњу трафостанице и заштитних објеката. По завршетку експлоатације пловећа атомска топлана се отпрема на утилизацију у специјализовано предузеће, гдје је екологија у првом плану. При томе, сви нуклеарни извори у потпуности одговарају међународним безбједносним нормама које је разрадила Међународна агенција за атомску енергију.
Двије пловеће атомске топлане од по 300 мегавата довољне су за подмиривање свих потреба града са око 350 хиљада становника за енергијом. А за снабдјевање мањих насеља довољно је постројење снаге 6 мегавата.
Пловећи енергетски блок поринут у граду на Неви састоји се несамоходног брода са глатком палубом и 2 реакторска постројења ледоломачког типа. Брод, дуг 114 и широк 10 метара, има депласман од 21,5 хиљаду тона. Електрична снага сваког реактора је 35 мегавата, а топлотна снага 140 гигокалорија. Потенцијални рок експлоатације пловеће атомске топлане је 38 година.