Politika
Инцко: Затварање ОХР не зависи од мене
БАЊА ЛУКА - Високи представник у БиХ Валентин Инцко изјавио је да потпуно гашење ОХР-а не зависи од њега, већ од Савјета за имплементацију мира (ПИК) и воље политичара у БиХ да неке ствари покрену с мртве тачке.
Инцко каже да је тешко рећи када би Канцеларија високог представника у БиХ могла бити потпуно затворена, иако је чињеница да се ОХР полако гаси. "Имали смо 700 запослених, а сада их је све мање. Затворили смо Канцеларију у Мостару, очекујемо и затварање Канцеларије супервизора за Брчко", рекао је Инцко.
Он је додао да домаћи лидери морају дати допринос том процесу који може трајати још двије или три године, а можда и мање. "Политичари у БиХ добро знају да за гашење ОХР-а мора бити испуњено пет циљева и два услова", нагласио је Инцко, упозоравајући да је БиХ заказала на многим подручјима, нарочито када је ријеч о попису становништва.
Према Инцковим ријечима, ЕУ је заинтересована за проширење и у том контексту БиХ има шансу, наводећи да је цијели регион кренуо ка Европи, те да то морају учинити и политичари у БиХ у интересу грађана.
"Сматрам да ће БиХ, ако сви услови за европске интеграције буду усвајани, за двије или три године добити статус кандидата за чланство у ЕУ. Међутим, изабрани политичари треба да буду посвећени том европскум путу, попут рецимо, политичара у Србији или Хрватској, а не да стално буне народ причом о страховима", рекао је Инцко, наводећи да је БиХ пуна паметних, младих и стручних људи што треба искористити, а не да млади желе да оду из земље, јер они треба да стварају напредак у БиХ.
Он је навео да су потпуно неоправдани ставови неких политичких странака, засновани на страховима од укидања Републике Српске, отцјепљења ентитета, приче о референдуму, о БиХ као држави без ентитета, или успостављању и трећег ентитета, "којима се плаше грађани БиХ".
"Прича о референдумима, укидањима и отцјепљењима у БиХ једноставно није могућа. Ако би у том правцу кренула предизборна кампања, то би био погрешан правац. Прича о економији је једини прави путоказ који треба форсирати на изборима. У БиХ је пола милиона људи незапослено и њихова судбина треба да брине домаће политичаре. Сматрам да кампања за опште изборе мора да слиједи пут оних локалних избора у БиХ, а у којима сваки градоначелник мора да докаже шта је учинио за протекле четири године свог мандата", објаснио је Инцко.
Говорећи о томе да ли ће примијенити бонска овлаштења на неодговорне политичаре који се ни о чему не могу договорити, Инцко је рекао да у међународној заједници више не влада расположење као у прошлости, када је бивши високи представник Педи Ешдаун у само једном дану смијенио чак 59 политичара.
Он је истакао да грађани БиХ имају бонска овлаштења на предстојећим изборима када могу да бирају политичаре по својој мјери и мијењају ситуацију. "У постојећим странкама има много квалитетних људи који су можда и на педесетом мјесту на кандидатским листама, али све је до грађана и њихових опредјељења. Да ли ћу посегнути за тим овлаштењима, зависи од тога да ли ће неки од актуелних политичара прекршити Дејтон и Устав. О свему ће, наравно, свој став имати и ПИК", додао је Инцко