Politika
Хрватска и Словенија: Ново комшијско условљавање
ЉУБЉАНА - Спор Словеније са Загребом око поновног рада Љубљанске банке у Хрватској, могао би да резултира ветом на кључни споразум у преговорима Владе Јадранке Косор са ЕУ.
Словенија тражи одобрење за рад банке до завршетка приступних преговора.
Службено је потврђено да ће Словенија условити затварање поглавља о тржишном такмичењу у преговорима Хрватске са Европском унијом поновним радом Љубљанске банке у Хрватској.
Портпарол словеначког министарства спољних послова Милан Балажиц рекао је да би спор Словеније са Хрватском око поновног рада Љубљанске банке у Хрватској могао да резултира словеначким ветом на кључни споразум у преговорима Загреба са ЕУ.
Балажиц је у интервјуу за љубљански економски лист "Финанце" рекао да то питање треба да буде ријешено прије него што Словенија пристане да поглавље о тржишном надметању са Хрватском буде закључено.
За тржишно такмичење Словенија тражи улазак Нове Љубљанске банке у Хрватску, а забрана дјеловања те банке због девизне штедње хрватских грађана за Словенију је под знаком питања и са аспекта поглавља о слободи кретања капитала, пише Интернет портал Хрватске радио-телевизије.
Словеначки премијер Борут Пахор рекао је да та држава стару девизну штедњу хрватских грађана у Љубљанској банци у Загребу, до осамостаљења двије државе и даље сматра сукцесијским питањем, али да и оно може бити ријешено.
"Вјерује се да ће око тог питања успјети да се постигне договор са премијерком Јадранком Косор. То је једино остало неријешено, након великог побољшања у односима двије државе склапањем арбитражног споразума", рекао је Пахор.
Како је истакао премијеру Пахор, оптимизам подстичу посљедње изјаве гувернера Хрватске народне банке Жељка Рохатинскога, да би уз одређене захтјеве, Народна љубљанска банка опет могла да послује у Хрватској.
Рохатински је рекао да је према досадашњем договору Љубљанска банка требала да дође на хрватско тржиште оног тренутка када штедише дођу до своје штедње, али од данас Словенија тражи одобрење за рад те банке до завршетка приступних преговора.
Рохатински је утврдио како се Хрватска увијек до сада добро опиралатаквим притисцима, и да ће се тако одупријети и овом најновијем.
Хрватска у преговорима са ЕУ још није отворила преговарачко поглавље о тржишном такмичењу, а поглавље о слободи кретања капитала чека на затварање.