Politika

Борис Тадић тражи друштвену одговорност фирми

БЕОГРАД – Предсједник Србије Борис Тадић изјавио је да велике компаније у транзиционом друштву имају обавезу да се понашају друштвено одговорно, а да се то посебно односи на оне који су богатство стекли у „сивој зони” и нерегуларним условима пословања 90их година прошлог вијека.


Тадић је, обраћајући се учесницима конференције „Медији, компаније и друштвена одговорност”, рекао да се, чак и у условима кризе, не смију водити хајке против богатих људи као таквих, јер они доприносе развоју друштва.

Како је истакао, у друштвима која нису довољно институционализована не постоји гаранција да ће власник великог капитала бити друштвено одговоран, и да стога јавност и медији морају одиграти својеврсну корективну улогу, захтијевајући да се дио стеченог врати друштву.

„Израз непристојно богатство је нешто што наш народ често употребљава када људи имају велико богатство а оно није последица рада тих људи, и када се то богатство манифестује арогантно, када такви људи мисле само о себи и својим ужицима а не о друштвеној одговорности”, објаснио је Тадић.

Истичући да непрестано треба правити разлику између оних који су богатство стекли на поштен начин, и оних који су то учинили користећи недостатке система у последњој деценији прошлог вијека, Тадић је, употребивши метафору, рекао да би неки од српских богаташа, руковођени примјерима добротвора из прошлости, могли да се одуже друштву тако што би подигли један „тајкунски мост”.

Степен друштвене одговорности неке компаније, такође, према његовим ријечима, мора зависити и од њене дјелатности, тако да се не треба исте филантропске захтјеве постављати пред произвођаче кухињског посуђа и дуванске гиганте.

Медији, како је оцијенио, јесу ти који, пратећи добротворство компанија, морају од случаја до случаја процјењивати да ли је је њихов мотив безинтересно учешће у филантропској активности или промоција властите врлине.

Тадић се осврнуо и на императив друштвено одговорног понашања медија, истичући да они, осим што врше контролну функцију, морају имати и партнерски положај у друштвено корисним настојањима.

„Медији врше контролну функцију, при чему не постоји само конфликтни однос између медија и државе, већ и партнерство, и не видим у ком друштву је нешто могуће постићи ако нема тог партнерства”, поручио је Тадић.

„Ако заједно не разумемо шта су нам циљеви, вредности и правила игре, нећемо бити у стању да унапредимо друштво него ћемо непрестано клизити надоле”, рекао је Тадић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog