Svijet
Французи већи расисти него лани
ЛОНДОН, ПАРИЗ – Фаталне жене и безвољни келнери нису више „галски клише” Француске, јер је данас у тој земљи „галски дух” задојен ксенофобијом, показала је најновија студија утицајног института БВА, пише „Гардијан”.
Французи су у анкети БВА признали, сваки седми анкетирани, да су „малкице расисти”, што је у тексту у британском листу шаљиво упоређено са изјавама жена у другом стању да су „малкице трудне”. То признање „малкице” не смије да завара, јер суштина се крије иза, коментаришу аналитичари.
Ставови анкетираних према припадницима етничких мањинских група који живе у Француској, су потврдили постојање ксенофобије у француском друштву. Око 28 анкетираних, што је више него дупло у односу на прошлу годину када их је било 12 одсто, навело је за Арапе да су „деликвенти”, неки су их отворено назвали „лоповима”.
Истовремено је готово половина анкетираних, односно 49 одсто, написало да имигрантске породице у Француској „боље експлоатишу” социјални систем од рођених Француза.
Према ријечима Аријела Шваба, који је у име једне антирасистичке јеврејске групе коментарисао и упоређивао лањску и овогодишњу анкету института БВА, чак двоструко више је сада анкетираних Француза који отворено показују предрасуде према арапским и муслиманским комшијама.
Шваб сматра да је на то утицала дебата о „националном идентитету” коју је подстакао француски предсједник Никола Саркози, а која се преточила у забране ношења традиционалних муслиманских покривки на јавним местима у Француској.
Умјесто да истакне француске републиканске вриједности, Саркозијева дебата је показала да Француска постаје „мјесто више одбојно, него гостопримљиво”, посебно за муслимане, оцијенио је „Гардијан”.
Новом „галском клишеу” припада и 38 година дуго опстајање крајње десничарског и расистички опредељеног Националног фронта који је задобио 12 одсто подршке на регионалним француским изборима почетком ове године. Познате су расистичке и антиимигрантске изјаве вође ФН Мари Ле Пена.
Памти се и став тадашњег министра унутрашњих послова Бриса Ортефлоа пошто је лане кришом снимљен како разговара са једним Французом арапског поријекла и када је то у јавности правдао ријечима: „Појединци су о-кеј, када их је више, онда је то проблематично”.