MPJVzj61vPg

Svijet

Тјенанмен: Табу тема савремене Кине већ 21. годину

На тргу Тјенанмен у Пекингу, прије 21 годину, кинеска војска брутално је угушила студентске протесте. Хиљаде туриста прошетало је данас тим огромним тргом у Пекингу, уз врло дискретно присуство полиције.


У Хонг Конгу, који је полуаутономна кинеска територија, данас ће бити одржано бдијење уз свијеће, на које ће, како се очекује доћи више хиљада људи.

Студентски протест из 1989. године у Кини се и даље сматра "контрареволуционарним" и остао је својеврсна табу тема.

Портпарол кинеског Министарства спољних послова поновио је став своје владе према протестима из 1989. године.

"Ми смо већ заузели јасан став о том политичком питању. Изабрани пут је био у интересу кинеског народа", рекао је Ђанг Ју.

Породице жртава крвавог гушења демонстрација поново су, уочи годишњице тог догађаја, оптужиле кинеске власти што ћуте о одлуци режима да се позове војска да заустави побуну.

На Тргу Тјенанмен (тј. Тргу небеског мира, како гласи превод са кинеског језика), 4. јуна 1989. године, страдале су стотине, можда и хиљаде људи у бруталном гушењу демонстрација у Пекингу, коју Кина оправдава као неопходну за поштовање права и успостављање реда.

Протест у коме је учествовало око милион људи, насилно је угушен после пет недеља, пошто су војници, у ноћи између 3. и 4. јуна, из тенкова испалили ватру на цивиле.

Никад није сачињен званичан извјештај о броју мртвих којих је, према проценама градских власти у Пекингу, било 241, док активисти за људска права процењују да их је било више хиљада.

У извјештају градске управе Пекинга је, 30. јуна 1989. године, саопштено да је "више десетина војника погинуло, 6.000 припадника снага реда рањено, више од 3.000 цивила рањено, а погинуло више од 200 цивила, међу којима 36 студената".

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog