Politika

Инцко: БиХ не опстаје само због жеље споља

БЕОГРАД - Високи представник за БиХ Валентин Инцко рекао је да нису тачне оцјене да БиХ опстаје због жеље споља, а не због унутрашње кохезије, додајући да је БиХ суверена држава на путу ка ЕУ, иако има својих проблема и спорије напредује према Европи.


Наводећи да охрабрује податак да више од 80 одсто грађана БиХ жели да држава постане чланица ЕУ, Инцко је рекао да БиХ види као земљу која има јасну будућност, као пуноправну чланицу ЕУ, али да брзина када ће се то десити зависи од оних који управљају земљом.

Инцко је рекао за "Политику" да ће нема смисла говорити о "излазној стратегији" ЕУ, ако ће БиХ постати чланица Уније, те додао да ће међународна заједница остати у БиХ како би помогла кроз цијели процес интеграције у ЕУ и да планира да појача своје присуство када се донесе одлука о затварању ОХР-а.

Он је додао да ће ОХР бити затворен када буду спроведени циљеви и услови које је поставио Савјет за спроводење мира, а не прије тога.

Говорећи о уставни промјенама, Инцко је рекао да сви лидери у БиХ морају бити свјесни чињенице да питање уставне реформе неће нестати с дневног реда и да морају да смање своје максималистичке захтјеве како би се дошло до рјешења.

"Реформе су неопходне ако земља жели да буде у стању да нормално функционише унутар структура ЕУ и НАТО. Јасно је шта желе и Брисел и Вашингтон: БиХ која ефикасно спроводи реформе и која неповратно иде путем чланства у ЕУ", рекао је Инцко.

Према његовим ријечима, у међународној заједници на неки начин влада расположење да се што мање користе бонска овлашћења, а да што више буде локалне одговорности.

Инцко је нагласио да ће поново користити бонска овлашћења, ако се укаже потреба за тим, али да их неће користити "само зато што ова или она особа у БиХ вјерује да би то требало да учини или да би умјесто изабраних домаћих лидера ријешио питања која се тичу интеграције у ЕУ".

Он је рекао да не види ништа лоше у контактима предсједника Србије Бориса Тадића и предсједавајућег Предсједништва БиХ Харис Силајџић, наводећи да Србија и БиХ имају исте амбиције да постану дио ЕУ, те оцијенио да Бања Лука нема ништа против сарадње.

Инцко сматра да ангажовање Турске у БиХ не може да се тумачи као потврда неуспјеха политике ЕУ у БиХ, додајући да је Турска одиграла улогу око одржавања разговора са Хрватском и БиХ с једна стране, и Србијом и БиХ с друге стране, као и у усвајању "Истанбулске декларације", којом је дата подршка територијалном интегритету и шансама за евроатлантску интеграцију БиХ.

Он је оцијенио да се гради нова структура југоисточне Европе, регионалне кооперације, конструктивне и добре атмосфере.

"Поред регионалне сарадње однедавно можемо да говоримо и о регионалном помирењу, што је веома значајно. То даје нов квалитет региону. Не заборављамо прошлост, али градимо будућност. То је нешто што није постојало пре само неколико мјесеци. Због тога сам веома сретан", рекао је Инцко.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog