Politika
Нитко нема што Србин имаде...
За више од 400.000 припадника 16 националних мањина данас се у 161 општини Србије одржавају избори за 19 националних савјета националних мањина.
Ово је први случај у Европи, да се представници националних мањина бирају на непосредним изборима.
Избори се одржавају на 883 бирачка мјеста, која су отворена од 7 до 20 часова, формиране су 43 изборне комисије за бирачка подручја, а у бирачким одборима је 2.700 чланова бирачких одбора.
Непосредним изборима националне савјете ће бирати албанска, ашкалијска, "бошњачка", бугарска, буњевачка, влашка, грчка, египатска, мађарска, немачка, ромска, румунска, русинска, словачка, украјинска и чешка национална мањина, док ће хрватска, македонска и словеначка национална мањина бирати своје националне савјете на електорским скупштинама.
У посебне бирачке спискове уписано је 436.336 припадника 16 националних мањина, а непосредни избори се одржавају по Д'Онтовом систему - систему највећих количника.
Бирачи гласају лично и тајно, заокруживањем редног броја испред назива изборне листе на овјереним гласачким листићима који ће бити различите боје за сваку мањину, а убациваће се у једну гласачку кутију.
Министарство за људска и мањинска права прогласило је 77 листа - једну за чешку националну заједницу, двије за албанску, грчку, египатску и немачку националну мањину, три за националну заједницу Ашкалија и "Бошњака" и пет за словачку и мађарску националну заједницу.
Представници румунске и русинске националне заједнице могу да бирају између двије листе; Бугари, Украјинци и Буњевци између седам; Власи између девет, а Роми чак између 10 листа.
Електорске скупштине ће бити одржане данас - за хрватску националну мањину у Суботици, македонску у Панчеву, а словеначку у Београду.
На електорским изборима потврђене су 52 електорске пријаве припадника македонске националне мањине, 21 електорска пријава припадника словеначке националне мањине и 129 електорских пријава припадника хрватске националне мањине.
Сваки електор морао је да прикупи сто овјерених потписа из своје националне заједнице како би стекао статус електора изборника који ће међусобно, на електорској скупштини, направити листе.
На електорској скупштини потребно је да четвртина електора подржи листу за коју се гласа.
Министарство за људска и мањинска права ће 9. јуна прогласити коначне резултате или саопштити да ли се, гдје и када избори за неки национални савјет понављају.
Министар за људска и мањинска права Светозар Чиплић је раније прецизирао да ће, уколико дође до понављања избора, резултати бити познати најкасније 21. јуна.
Послије објављивања резултата чланови националних савјета изабраће предсједника, извршни одбор и четири ресорна одбора за образовање, културу, информисање и службену употребу језика и писма.