Svijet

Упркос кризи, на оружју се не штеди

СТОКХОЛМ – Издавајање у свијету за оружје удвостручено је у протеклој деценији и прошле године је, упркос кризи, достигло 1,53 хиљаде милијарди долара, саопштио је Стокхолмски међународни институт за мировна истраживања (СИПРИ).


У годишњем извјештају ова организација је навела да је издвајање за оружје између 2008. и 2009. године порасло 5,9 одсто.

САД и даље највише троше на оружане снаге и на ту земљу одлази 54 одсто повећања потрошње у свијету. Кина је 2008. године дошла на друго мјесто по потрошњи, а прошле године је задржала ту позицију. Француска је трећа, наводи се у извјештају.

Подаци показују да најбржи раст издатака за оружје имају Азија и Океанија.

Свјетска економска криза је мало утицала на обнављање оружаних капацитет у свијету, чак и у земљама које је криза најснажније погодила, рекао је портпарол СИПРИ-ја Сеам Перло-Фриман.

"За највеће или средње силе, попут САД, Кине, Русије, Индије и Бразила - војна потрошња представља дугорочан стратешки избор које су спремне да направе чак и у најтежим економским временима", рекао је он.

Што се тиче нуклеарног арсенала, СИПРИ процјењује да постоји око 8.100 оперативних бојевних глава у САД, Русији, Кини, Великој Британији, Француској, Индији, Пакистану и Изреалу. Премда је то за 300 мање него претходне године, око 2.000 нуклеарних бојевих глава је спремно за лансирање у року од једног минута, рекао је Фриман.

Komentari
Twitter
Anketa

Koji vam je spomenik Tvrtku Prvom Kotromaniću ljepši, u Banjaluci ili u Sarajevu?

Rezultati ankete
Blog